10.04.2019 10:35

Jumbo to aplikacja, która pomoże ci zadbać o prywatność w sieci

Jeśli martwisz się o swoją prywatność w sieci (a jest o co) to aplikacja Jumbo pomoże Ci zrobić z tym porządek. O ile korzystasz z iPhone’a.

jumbo
foto: materiały prasowe/Jumbo

Jeśli coś jest darmowe do korzystania, do wiadomo, że użytkownik jest produktem. Facebook pokazał to dobitnie, wielokrotnie sprzedając nasze dane. Korporacja postępowała tak nawet z danymi, których teoretycznie nie podawaliśmy w profilu, bo były używane do logowania - numery telefonów. Co więcej, po wycieku tych informacji Zuckerberg bynajmniej nie zadbał o bezpieczeństwo użytkowników bardziej - ich hasła były trzymane w nieszyfrowanym pliku, do którego dostęp miało ponad 20 000 pracowników korporacji.

Jumbo to słonik, który pomoże zadbać o twoją prywatność

Facebook pokazał, gdzie ma prywatność użytkowników - nic więc dziwnego, że oni sami postanowili o nią zadbać. Jednak zmienianie wszystkich ustawień na swoim facebookowym koncie związane jest co najmniej z godziną pracy, a i tak nie mamy pewności, czy ograniczyliśmy dostępność naszych danych. Do tego, nawet jeśli Facebook obiecuje, że nie ma dostępu do naszych wrażliwych danych, nie do końca można mu wierzyć, co pokazał już w przeszłości. Do tego dochodzą Twitter, Instagram (należący do Facebooka), Amazon, Tinder… i prawdopodobnie kilka innych aplikacji, którym powierzyliśmy nasze dane.

Usunięcie naszych danych z mediów społecznościowych wiąże się ze sporymi problemami i niemałymi nakładami pracy. Zrobienie tego może potrwać nawet kilka godzin, a i tak o czymś zapomnimy. I wtedy wchodzi on, cały na biało - słonik Jumbo, które obiecuje, że wyczyści Internet ze wszystkiego, co tam kiedykolwiek wrzuciliśmy.

jumboo

Jumbo zajmie się informacjami, które wrzuciliśmy na Facebooka i Twittera, wszystko, co wyszukiwaliśmy w Google i informacje, które usłyszała Alexa od Amazonu. W przyszłości, Jumbo planuje rozszerzenie działania na Instagrama i Tindera, oraz wypuszczenie aplikacji na Androida.

Działanie aplikacji jest niezwykle proste. Po jej zainstalowaniu, przedstawiony nam zostanie krótki samouczek, jak z niej korzystać. Potem, wystarczy połączyć z nią nasze konta w social media i zacząć czyszczenie. Jeśli chodzi o Twittera - możemy wybrać usunięcie tweetów z ostatniego dnia, tygodnia, miesiąca lub trzech miesięcy. W kwestii Facebooka - zmienić możemy ponad 40 ustawień prywatności. A właściwie, Jumbo zrobi to za nas, kiedy tylko powiemy mu, jak bardzo widoczni chcemy być na portalu. Wisienką na torcie jest możliwość usunięcia haseł, które wyszukiwaliśmy w Google oraz komend, które wypowiedzieliśmy w kierunku Alexy Amazona.

Jumbo obiecuje, że wszystkie działania, które wykonujemy są zapisywane jedynie na iPhone i nie będą widoczne nigdzie w Internecie. Na razie, nie ma powodów, żeby mu nie wierzyć.

Marcin Czajkowski