20.03.2019 17:41

Pierwsze Google Doodle korzystające ze sztucznej inteligencji

Google zaprezentowało właśnie Google Doodle, mające upamiętnić Johanna Sebastiana Bacha. Co ciekawe, doodle jako pierwsze w historii korzysta ze sztucznej inteligencji.

google doodle
foto: zrzut ekranu

Ku pamięci niemieckiego kompozytora Google zaprezentowało specjalne Google Doodle korzystające ze sztucznej inteligencji. Użytkownicy mogą wgrać do niego własną melodię, którą sztuczna inteligencja przerobi na symfonię w barokowym stylu.

Johann Sebastian Bach a sztuczna inteligencja

Gdyby Johann Sebastian Bach żył, miałby 21 marca 2019 roku 334 lata. Z tej okazji Google zaprezentowało wyjątkowy Doodle, który umożliwia przekomponowanie własnej melodii tak, żeby brzmiała jak napisana przez Bacha właśnie.

Oprócz tego, dzięki nowemu doodle’owi będziemy mogli się nauczyć, w jaki sposób działa uczenie maszynowe. Przy jego tworzeniu wzięły udział firmy Google Magenta oraz Google PAIR - zajmujące się tym tematem na codzień.

Na podstronie doodle’a możemy się dowiedzieć, jak powstał. Pierwszym krokiem było napisanie silnika uczenia maszynowego, czyli nauczenie komputera, jak odpowiadać na postawione pytania “własnymi słowami”. Doodle z Bachem korzysta z silnika Coconet, napisanego przez Annę Huang. Jest on wykorzystywany w muzyce do komponowania “od zera” i harmonizowania skomponowanych już melodii.

Ostatnio Google serwuje nam coraz ciekawsze Google Doodle. Warto tutaj wspomnieć chociażby o interaktywnym doodle z okazji 30-lecia internetu.

Marcin Czajkowski