22.03.2019 12:59

Zmień swoje hasło! Każdy pracownik Facebooka miał do niego dostęp

Kolejny skandal z Facebookiem w roli głównej. Tym razem okazuje się, że gigant z Doliny Krzemowej przechowywał hasła użytkowników w nieszyfrowanej formie.

zuckerberg
foto: shutterstock

Facebook bardzo dba o nasze bezpieczeństwo. Z tego powodu, wszystkie hasła przechowywali w formie niezaszyfrowanej, czyli dostęp do nich miało (albo cały czas ma) 20 000 pracowników korporacji. O sprawie poinformował pod koniec marca specjalista od bezpieczeństwa w sieci - Brian Krebs. Facebook przyznał, że sytuacja dotyczy między 200 a 600 milionów haseł. Można jednak przypuszczać, że dotyczy wszystkich, jako, że firma zaniżała już podobne raporty w przeszłości.

Zmieńcie natychmiast swoje hasła na Facebooku i Instagramie

Facebook oficjalnie odniósł się do sprawy twierdząc, że problem został już rozwiązany, a z luki bezpieczeństwa nikt nie skorzystał. Znając jednak tendencje Zuckerberga do naginania prawdy w tych kwestiach, ciężko w te zapewnienia uwierzyć. Sam Facebook przyznał, że wie o problemie od stycznia 2019 roku, a głównymi poszkodowanymi byli korzystający z Facebooka Lite.

oculus
oculus
Przeczytaj także Wirtualna rzeczywistość: nowe gogle VR od Facebooka - Oculus Rift S

Jednocześnie, Facebook nie będzie wymagał od użytkowników zmiany hasła. Jeśli jednak dbacie o prywatność w sieci - zróbcie to tak, czy inaczej. A najlepiej usuńcie Facebooka i Instagrama, jako że firma pokazała już wiele razy, że raczej średnio przejmuje się prywatnymi danymi użytkowników. Tym razem twierdzą, że nikt spoza Facebooka nie miał dostępu do haseł, i nie ma też dowodów na wewnętrzne nadużycia z tym związane. Jak jest w rzeczywistości - nie wiadomo.

Facebook nie raz już zapewniał o tym, że dba o naszą prywatność. W tym samym czasie, byliśmy świadkami kolejnych skandali związanych z wyciekiem danych, albo problemów technicznych z dostępem do usługi. Stąd, z dużą dozą niepokoju podchodzimy do takich nowości na portalu, jak chociażby rozpoznawanie twarzy. 

Marcin Czajkowski