24.08.2017 18:40

30 lat Windows uwiecznione na screenach

Dziś trudno wyobrazić sobie komputer osobisty bez Windows. Początki systemu wyglądały jednak skromnie – nie dość, że był tylko nakładką na DOS, to jeszcze początkowo miał nazywać się zupełnie inaczej.

30 lat Windows uwiecznione na screenach
foto: zrzut ekranu

W zamyśle Billa Gatesa najlepszą nazwą dla nowego produktu, wprowadzającego korporację w świat graficznego interfejsu użytkownika, był Interface Manager. Okoniem stanął jednak dział marketingu, dzięki któremu system MS otrzymał nazwę, która towarzyszy mu do dziś.

Windows 1.01

foto: materiały prasowe

Komercyjna premiera Windows miała miejsce w listopadzie 1985 roku. Była oznaczona numerem 1.01 (oryginał musiał być szybko poprawiony ze względu na problemy z wyświetlaniem grafiki) i w sprzedaży pojawiła się dobre 2 lata po pierwszej publicznej demonstracji.

Produkt spotkał się z umiarowym przyjęciem na rynku – jako główny zarzut stawiano obsługę Windows za pomocą myszy, kontrolera, który był w tamtych czasach niemal nieznany.

Pierwotnie Windows był nakładką na DOS, tekstowy system operacyjny – usamodzielnienie nastąpiło dekadę później. Ale nie uprzedzajmy faktów – skupmy się raczej na tym, że Microsoft oferował wsparcie techniczne dla Windows 1 do 31 grudnia 2001 roku.

Windows 2.0

foto: materiały prasowe

System pokazano w grudniu 1987 roku. Wprowadzono w nim sporo rewolucyjnych zmian – poszczególne okna mogły na siebie nachodzić (w pierwszej odsłonie musiały być wyświetlane obok siebie), pojawiły się skróty klawiszowe, poszczególne okna można zaś było maksymalizować i minimalizować.

Część ulepszeń pojawiła się, gdyż Microsoft podpisał umowę licencyjną z Apple – producent z Cuppertino opatentował część stosowanych w Mac OS rozwiązań (takich jak właśnie nachodzące na siebie okna czy kosz na kasowane pliki).

Windows 2.1

foto: materiały prasowe

Nieznacznie ulepszona wersja systemu została zaprezentowana już w maju 1988 roku. Windows 2.1 istniał w dwóch odmiennych wersjach – każda z nich uruchamiała się na innym modelu procesora Intela.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery