24.08.2017 18:40

30 lat Windows uwiecznione na screenach

Dziś trudno wyobrazić sobie komputer osobisty bez Windows. Początki systemu wyglądały jednak skromnie – nie dość, że był tylko nakładką na DOS, to jeszcze początkowo miał nazywać się zupełnie inaczej.

30 lat Windows uwiecznione na screenach
foto: zrzut ekranu

Windows 3.0

foto: materiały prasowe

W maju 1990 roku Microsoft zaprezentował system, który zaczyna już wyglądać bardzo znajomo. Znacznie poprawiono grafikę, przebudowano też część komponentów (na przykład zarządzanie pamięcią), dzięki czemu system był znacznie stabilniejszy.

W dalszym ciągu jednak była to „tylko” nakładka na DOS (aczkolwiek system potrafił już uruchamiać aplikacje DOS-owe w oknie), tym razem jednak odniosła duż sukces – być może dzięki temu, że mysz komputerowa przestała być na rynku masowym postrzegana jako egzotyczny wynalazek.

Windows 3.1

foto: materiały prasowe

Marzec 1992 roku przyniósł kolejne uprawienie „Okienek”, które między innymi stały się zdecydowanie lepsze w odtwarzaniu multimediów. Ta wersja systemu jako pierwsza w historii była sprzedawana na płytach CD.

Windows 95

foto: materiały prasowe

Sierpień 1995 roku przyniósł prawdziwą rewolucję – samodzielny graficzny system operacyjny pod postacią Windows 95. Produkt wprost kipiał od nowości, i mimo że pod maską w dalszym ciągu można było znaleźć stary MS-DOS, wprowadził elementy, które dostępne są w systemie operacyjnym Microsoftu do dziś (z małą przerwą, o której opowiemy dalej) – przycisk „Start” oraz taskbar.

Korzystanie z komputera stało się proste i nie wymagało już konieczności uczenia się komend tekstowych – ta łatwość obsługi sprawiła, że w ciągu pierwszego roku sprzedało się 40 mln sztuk systemu.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery