09.08.2016 09:11

Aktualizacja do Windows 10 zabiera możliwość powrotu

Rocznicowa Aktualizacja Windows 10 kasuje punkty przywracania systemu – po jej zainstalowaniu użytkownicy nie będą mogli wrócić do stanu zapisanego w starszej wersji „dziesiątki”.

Aktualizacja do Windows 10 zabiera możliwość powrotu
foto: zrzut ekranu

Możliwość przywrócenia systemu do obrazu zapisanego wcześniej potrafi oszczędzić dużo nerwów i czasu. Zamiast walczyć na przykład z nowym, niestabilnym sterownikiem czy próbować naprawić szkody wyrządzone przez świeżo zainstalowaną aplikację, użytkownik może po prostu wskazać zapis sprzed feralnej decyzji i otrzymać z powrotem działający bez zarzutu system.

Takiej możliwości zostają jednak pozbawione osoby, które zdecydują się na zainstalowanie pierwszego dużego rozszerzenia do Windows 10 – Rocznicowej Aktualizacji. Co ciekawe, nie jest to wcale błąd, tylko świadoma decyzja Microsoftu.

Twórcy Windows przypominają, że po aktualizacji Windows 10 jest właściwie zupełnie nowym systemem – z technicznego punktu widzenia jest to po prostu następna generacja OS-a. Zmiany są tak duże, że próba przywrócenia plików pochodzących z wersji sprzed aktualizacji zakończyłaby się utratą stabilności systemu, a nawet mogła doprowadzić do całkowitego unieruchomienia komputera.

Przeprowadzenie aktualizacji do Anniversary Update traktowane jest przez Microsoft jako dokonanie nowej instalacji systemu operacyjnego – kopie wykonane wcześniej zostają więc wykasowane. Dla części użytkowników może to stanowić niemiłą niespodziankę, szczególnie gdy po aktualizacji system zacznie działać z problemami.

Jeśli wszystko działa bez zarzutu, dobrze będzie wykonać nowy punkt przywrócenia systemu – lepiej, jeśli nie będzie musiał zostać użyty, ale warto mieć zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych kłopotów z działaniem Windows 10.

Rocznicowa Aktualizacja jest dostępna za darmo dla właścicieli Windows 10 – wystarczy zgodzić się na pobranie i zainstalowanie pakietu, żeby móc korzystać z nowych funkcji w systemie.

Osoby, które przegapiły możliwość darmowej zamiany starszych systemów – Windows 7 i Windows 8 – na Windows 10 (można to było zrobić do 29 lipca 2016) wciąż jeszcze mogą zaoszczędzić ponad 500 zł (tyle trzeba zapłacić za najnowszy system Microsoftu) korzystając z furtki zostawionej przez producenta.

Nie będzie to jednak działanie do końca uczciwe – teoretycznie, żeby móc jeszcze zgarnąć darmową aktualizację do Windows 10, trzeba spełnić któryś z tych dość interesujących warunków. Wśród nich jest na przykład... korzystanie z komputera bez wyświetlacza.

Microsoft zapowiedział, że w 2016 roku nie pojawi się już żadna duża poprawka do Windows 10 – można za to spodziewać się dwóch takich premier w 2017 roku.

Zainstalowaliście już Aktualizację Rocznicową do Windows 10?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery #Microsoft