29.10.2019 12:10

Chrześcijański zespół rockowy ukrył w 1984 roku na winylu program na Commodore 64

W 1984 roku grający chrześcijańskiego rock zespół Prodigal wydał album „Electric Eye”. Po 35 latach udało się uruchomić zamieszczony na płycie winylowej program dla Commodore 64.

C-64 na winylu
foto: kadr z wideo YouTube/ 8-Bit Show And Tell

Kiedyś to było. Muzyka wydawana była na hołubionych dziś przed audiofilów płytach winylowych, a w domach co większych szczęśliwców pojawiały się pierwsze 8-bitowe komputery.

W Polsce toczyła się nawet z tego powodu wojna pomiędzy właścicielami Atari XL/XE a Commodore 64, w której każda ze stron próbowała udowodnić supremację swojej platformy. W cieniu pozostawał ZX Spectrum, które nie oferowało tak dobrej grafiki, jak najwięksi konkurenci.

Quiz: Ile kultowych ośmiobitowych gier pamiętasz?
Quiz: Ile kultowych ośmiobitowych gier pamiętasz?
Przeczytaj także Quiz: Ile kultowych ośmiobitowych gier pamiętasz?

W 1984 roku chrześcijański zespół rockowy Prodigal postanowił połączyć świat muzyki i komputerów, umieszczając na płycie winylowej z albumem zapis audio krótkiego programu na Commodore 64. 35 lat później udało się go odtworzyć, przenieść na kasetę magnetofonową i uruchomić na 8-bitowym komputerze.

Program dla Commodore 64 nagrany na płycie winylowej chrześcijańskiego zespołu rockowego z 1984 roku

Niespodzianka dla właścicieli Commodore 64 ukryta była na wewnętrznej części płyty, bezpośrednio koło środkowej naklejki. Jak się okazało, nawet jej odtworzenie nie było proste, gdyż gramofony mają blokady zapobiegające dostaniu się igły do tego obszaru.

Po długich i skomplikowanych przygotowaniach udało się wgrać program do pamięci Commodore 64. Oto, jaką niespodziankę przygotował zespół Prodigal.

Jesteście pod wrażeniem? Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Na wydanej w 1986 roku płycie „Poniżej krytyki” polskiego Papa Dance zamieszczono znacznie bardziej skomplikowany program na ZX Spectrum.

Po jego uruchomieniu można wziąć udział w quizie wiedzy na temat zespołu.

8-bitowce wracają na fali nostalgii. Jeszcze w 2019 roku można będzie kupić odświeżoną wersje Commodore 64, wyposażoną między innymi w port HDMI, umożliwiający łatwe podłączenie sprzętu do współczesnego telewizora.

Zobacz także: Commodore 64 wraca do sprzedaży. Komputer retro wyceniono na 500 zł 

Która niespodzianka jest lepsza?

Tagi: Komputery