29.12.2017 14:31

Dyski twarde można uszkodzić odgrywaniem dźwięku

Uważajcie, czego słuchacie na komputerze – naukowcy wykazali, że dźwięki mogą uszkadzać twarde dyski. Katastrofalne skutki może przynieść nawet krzyczenie na sprzęt.

Dyski twarde można uszkodzić odgrywaniem dźwięku
foto: materiały prasowe

Już nie tylko wirusów i przepięć trzeba się obawiać dbając o bezpieczeństwo swojego komputera – jak się okazało, twarde dyski są bardzo wrażliwe na dźwięki.

Rozchodzenie się fali akustycznej powoduje bowiem wibracje mechaniczne, co jest niebezpieczne dla dysków wirujących z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Producenci stosują oczywiście zabezpieczenia, jednak w przypadku celowego ataku nie są one w stanie skutecznie przeciwdziałać zagrożeniu.

Kłopoty z pracą dysków pojawiają się już wtedy, gdy są one wystawione na działanie głośniejszych dźwięków – zwiększa się opóźnienie w dostępie do danych, a osiągany transfer wyraźnie maleje. Elektronika zarządzająca HDD stara się chronić je przed uszkodzeniem, wstrzymując działanie na czas przejścia przez dysk fali mechanicznej wywoływanej przez dźwięk.

Zabezpieczenia będą jednak bezradne, jeśli emitowany dźwięk będzie w stanie wprowadzić wirujące talerze w rezonans. Jak pokazują badania, dla każdego modelu HDD można wyznaczyć częstotliwość dźwięku, która będzie w stanie to zrobić.

foto: materiały prasowe

Im dłużej dysk będzie wystawiony na działanie zakłócającego pracę dźwięku, tym większe niebezoieczeństwo wystąpienia trwałych uszkodzeń.

Naukowcy donoszą, że po 230 sekundach ekspozycji system monitoringu powiadomił o błędzie braku dysku, na którym zapisywane są dane. Nagrania z czasu ataku nie udało się odczytać.

Działanie mechanizmu przetestowano także na komputerach – już po 5 sekundach ekspozycji na częstotliwość wywołującą rezonans system przerwał proces kopiowania plików, a po 5 minutach Windows 10 wyrzucił niebieski ekran śmierci.

Samo słuchanie muzyki nie niesie dużego zagrożenia – niebezpieczne są emitowane ciągle częstotliwości wprawiające dysk w wibracje i rezonans.

Będziecie siedzieć cicho przy komputerze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery