26.07.2018 15:21

Dzięki sztucznej inteligencji Microsoft nie zrestartuje Wam już komputera, gdy tylko od niego odejdziecie

Microsoft ugiął się pod ciężarem krytyki, jaka spotyka go od zirytowanych użytkowników, którym system Windows rozpoczął długotrwałą aktualizację w najmniej sposobnym do tego momencie, gdy odeszli na chwilę od komputera. Nieuciążliwe terminy dla takiej operacji ma podsuwać sztuczna inteligencja.

aktualizacja Windows 10
foto: kadr z wideo

Aktualizator Windows nie zna litości, o czym wie między innymi niżej podpisany – wystarczy odejść na chwilę od komputera, zostawiając napisany do połowy artykuł, by po powrocie zorientować się, mógł zniknąć bezpowrotnie – system bez pudła wyczuwa, kiedy jest najgorszy sposób na aktualizację z restartem systemu i bezwzględnie tę wiedzę wykorzystuje.

Pal licho, gdy mowa o kilku-kilkunastominutowym wgrywaniu poprawek bezpieczeństwa. Gdy Microsoft usilnie promował Windows 10 zdarzały się przypadki, że użytkownik odchodzący od komputera z Windows 7 po porce zastawał… nie, nie komputer z Windows 10, tylko długotrwały i niemożliwy do przerwania proces aktualizacji systemu do Windows 10.

Microsoft ulepsza aktualizacje systemu dzięki sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowemu

Microsoft pochwalił się właśnie, że czasy gdy wyjście po herbatę czy kawę groziły zobaczeniem po powrocie aktualizującego się Windowsa odchodzą (a przynajmniej powinny) w niepamięć.

"

Słyszeliśmy Was, i żeby ulżyć bólowi powodowanemu przez niechciany restart podczas aktualizacji, poprawiliśmy nasz system żeby lepiej się dostosowywał do użytkowników i był bardziej pro aktywny. Korzystając z uczenia maszynowego wytrenowaliśmy sztuczną inteligencję, tak by była w stanie dokładnie określić, kiedy jest najlepszy sposób na restart. Oznacza to, że nie tylko sprawdzamy czy używasz komputera przed zastosowaniem restartu, lecz także staramy się przewidzieć, czy przypadkiem nie odszedłeś od urządzenia tylko na chwilę i zamierzasz kontynuować na nim pracę. "

Korporacja dodała, że przetestowała swoje rozwiązanie na swoich komputerach, co skończyło się zaobserwowaniem „obiecujących wyników”. Nowy, inteligentny sposób aktualizowania i resetowania komputerów trafił do testerów biorących udział w programie Windows Insider.

Zmuszanie komputera do restartu i zainstalowania poprawek przynosi podobno więcej pożytku, niż szkody – jednostkowe przypadku utraty wyników wielogodzinnej pracy są niczym w porównaniu do tworzenia odpornej na ataki wirusów infrastruktury. Gdyby aktualizacja nie zostałaby wymuszona, użytkownicy zapewne odkładaliby ją jak najdłużej, albo i całkowicie wyłączyli.

Wam też komputer z Windows aktualizował się w nieodpowiednim momencie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery