18.05.2018 15:11

Fender udostępnił Riffstation Pro za darmo

Jednym z najbardziej genialnych produktów Fendera nie jest wcale gitara, tylko aplikacja Riffstation, która rozkłada utwory na akordy pierwsze, a nawet pozwala zastąpić gitarową solówkę swoją własną – i to w czasie rzeczywistym. Program jest obecnie rozdawany za darmo.

Riffstation Pro
foto: kadr z wideo

Fender bardzo dobrze wie, co gra w duszy miłośnika rocka. Udowodnił to między innymi pokazując mobilne głośniki Bluetooth, które wyglądają jak miniaturki piecyków.

Producent gitar chętnie zajmuje się także edukacją – zarówno pod postacią internetowych kursów, jak i aplikacji wspomagających szlifowanie umiejętności i ćwiczenie grania wybranych utworów.

W tym ostatnim specjalizuje się Riffstation Pro – program, który potrafi przeanalizować wskazany plik mp3 i wskazać akordy, jakie były grane w danym momencie. Aplikacja do tej pory była dostępna za 34,99 dolara – teraz można ją pobrać zupełnie za darmo.

Riffstation Pro Fendera za darmo na PC i Maca

Fender rozdaje Riffstation Pro jako rekompensatę za usunięcie wersji programu na Androida i iOS. Czy warto go zainstalować? Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście „tak”, jeśli jednak zastanawiacie się, dlaczego – obejrzyjcie próbkę jego możliwości na filmiku demonstracyjnym:

Interfejs Riffstation Pro jest prosty i nie wymaga rozległej wiedzy muzycznej (ani komputerowej) – wystarczy wskazać plik z utworem, który chcemy nauczy c się grać, a aplikacja stworzy do niej tabulaturę.

Program pozwala także wyciągać (lub wyciszać) partie poszczególnych instrumentów, można więc na przykład zdecydować się na posłuchanie całego utworu tylko ze ścieżką gitary, lub wręcz odwrotnie – wyciszyć tę z pliku, żeby solówkę zagrać własnoręcznie.

Przyda się?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery