25.06.2018 15:34

Jak wygląda najmniejszy komputer świata?

Komputery, które trzymamy na biurkach, nazywane są mikrokomputerami – to nomenklatura jeszcze z czasów, gdy maszyny obliczeniowe zajmowały całe pokoje. Urządzenia, które dziś nazywamy nanokomputerami, można jeszcze dostrzec bez pomocy lupy. Ale ledwo.

mikropskop
foto: materiały prasowe

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pochwalili się swoim najnowszym dziełem – komputerem, który zajmuje tylko 0,3 mm sześciennego.

Twórcy otwarcie przyznają, że kwestia tego czy ich dzieło można nazwać komputerem pozostaje sprawą otwartą - gadżet nie ma pamięci stałej, więc po utracie zasilania traci bezpowrotnie oprogramowanie i dane. Dopóki jednak dyskusje nie ucichną, mogą chwalić się bezprecedensowym osiągnięciem.

Udało im się bowiem stworzyć urządzenie przetwarzające informacje, przy którym ziarnko ryżu wygląda jak wieloryb przy człowieku.

Najmniejszy komputer na świecie będzie walczyć z rakiem

foto: University of Michigan

Urządzenie (urządzonko?) potrafi mierzyć punktowo temperaturę oraz przesyłać uzyskane dane na zewnątrz. Twórcy nanokomputera mają nadzieję, że znajdzie on zastosowanie w onkologii.

Powołują się przy tym na wyniki niektórych badań, z których wynika, że tkanka nowotworowa ma temperaturę nieznacznie wyższą od zdrowych narządów.

Nanokomputer jest w stanie odczytywać ją z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza – jest przy tym jednak na tyle dokładny, że odczyt może dotyczyć obszaru, na którym znajduje się tylko kilka komórek. To osiągnięcie może zrewolucjonizować walkę z rakiem, zarówno jeśli chodzi o diagnozowanie zmian nowotworowych we wczesnych stadiach, jak i budowanie dokładnego obrazu zmian, ułatwiających dobór leczenia.

Jesteście pod wrażeniem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery