25.05.2016 15:38

Komputerowy plecak na podróż do Wirtualnej Rzeczywistości

Termin „elektronika ubieralna” może nabrać zupełnie nowego sensu. Podobnie jak wyobrażenie o przenośnym komputerze. Wszystko to dzięki poszukiwaniu najlepszego sposobu na zanurzenie się w Wirtualnej Rzeczywistości.

Komputerowy plecak na podróż do Wirtualnej Rzeczywistości
foto: kadr z wideo

Nawet najwięksi entuzjaści Virtual Reality przyznają, że nie czują się w odwiedzanych sztucznych światach do końca wolni. Na uwięzi trzyma ich smycz w postaci kabla ciągnącego się od komputera do noszonych gogli.

Może to doprowadzić do dość nieprzyjemnych sytuacji, gdy grająca w Wirtualnej Rzeczywistości osoba zapomni się i spróbuje wykonać szybki ruch – na przykład unik. Straty w sprzęcie, a być może także kontuzja jest wysoce prawdopodobna.

Wygląda jednak na to, że producenci znaleźli sposób na zapewnienie w sztucznych światach całkowitej swobody ruchów – komputer w kształcie plecaka.

Pokazywany na filmie sprzęt stworzony przez ZOTAC to tylko pierwsze podejście do tematu – rozmieszczenie elementów w plecaku pozwala się domyślać, że w grę wchodziła także lekka improwizacja.

Wygląda na to, że temat bardzo poważnie potraktowało MSI, które zapowiedziało zaprezentowanie sprzętu dla graczy (Virtual Reality wymaga szybkiego procesora i wydajnej karty graficznej) ubieranego na plecy.

MSI Backpack PC – ostateczna nazwa sprzętu może być inna – ma być dostępny z procesorami Intel Core i7 oraz kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 980. Na razie udostępniono tylko jedno, niezbyt wyraźne zdjęcie, oraz obietnicę podania szczegółowych informacji w bliskiej przyszłości.

foto: materiały prasowe

Ciekawie wyglądać będzie szczególnie kwestia akumulatorów i czasu pracy zestawu na takim zasilaniu – mocne komponenty nie wróżą tutaj zbyt dobrego wyniku. Przydatna może być także odporność na wodę – nietrudno wyobrazić sobie entuzjastów, którzy będą chcieli wypróbować Virtual Reality na świeżym powietrzu.

To z kolei nasuwa następne pytanie – jak bezpieczne będzie korzystanie z Wirtualnej Rzeczywistości bez kabla utrzymującego gracza w spokojnym wnętrzu?

Po zaprezentowaniu sprzętu zaczęły pojawiać się wypowiedzi graczy marzących o wypróbowaniu plecaka w grze VR osadzonej w świecie „Pogromców duchów” - choć zapewne nie mieli na myśli nowej wersji tego filmu. Jeszcze bardziej obiecująco niż poprzednio zaczyna wyglądać tworzona przez Disneya gra pozwalająca wcielić się w rolę rycerza Jedi z „Gwiezdnych wojen”.

W dostępnych materiałach nie ma ani słowa o tym, czy sprzęt będzie mógł służyć także jako tradycyjny plecak.

Czy Waszym zdaniem komputer ubierany na plecy to dobry pomysł?

Wygodne i praktyczne plecaki męskie

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery