20.05.2016 09:10

Komputery Google sprzedają się lepiej niż MacBooki

USA nie są już bastionem Apple – według badania IDC w pierwszym kwartale 2016 roku w Stanach sprzedało się więcej Chromebooków niż MacBooków.

Komputery Google sprzedają się lepiej niż MacBooki
foto: wikipedia.org / Jeffery Billings, CC BY-SA 3.0

Sprzęt działający pod kontrolą Chrome OS jest oczywiście kierowany do nieco innej grupy docelowej niż komputery Apple – mają to być proste i tanie maszyny do codziennej pracy – jednak fakt przebicia sprzedaży MacBooków jest niewątpliwym sukcesem.

IDC, które zazwyczaj nie rozwija danych w ogólnie dostępnych raportach, tym razem zrobiło wyjątek. Według informacji ośrodka badawczego, Apple sprzedało w USA w pierwszych 3 miesiącach 2016 1,76 mln komputerów, podczas gdy producenci Chromebooków zrealizowali około 2 mln zamówień.

Najwięcej komputerów z Chrome OS zamówiły szkoły, dla których tania i łatwa w utrzymaniu platforma idealnie wpasowuje się w profil maszyny dla uczniów. Siłą Chromebooków jest w tym przypadku brak możliwości instalowania nowych aplikacji.

Szkoły mogą czuć się tym uwiedzione, dla użytkowników indywidualnych i biznesowych jest to jednak niedogodność. Zostało to dostrzeżone przez twórcę systemu, który podczas konferencji Google I/O 2016 zapowiedział otworzenie Chrome OS na 1,5 mln aplikacji dostępnych na Androida.

Twórcy oprogramowania będą mogli sprawdzać, jak ich dzieła zachowują się na komputerze poczynając od czerwca 2016; dla użytkowników nowa funkcja ma być udostępniona na jesieni 2016.

Google postarał się, żeby nie tracić klientów zadowolonych z prostoty Chromebooków – możliwość instalowania aplikacji będzie można zablokować całkowicie bądź tez stworzyć zamkniętą listę programów dozwolonych do uruchomienia na danej maszynie.

W zapowiadanym na druga połowę Androidzie N znajdzie się opcja uruchamiania aplikacji w oddzielnych oknach, tak jak znane to jest z systemów operacyjnych na komputery – ten sam mechanizm zostanie zapewne użyty w Chrome OS. Według zapowiedzi, wprowadzona zostanie pełna wielozadaniowość, umożliwiająca jednoczesną pracę w kilku różnych aplikacjach.

Możliwość uruchamiania aplikacji zostanie udostępniona na nowszych modelach Chromebooków – datą graniczną wydaje się być koniec 2014 roku. Decyzja nie została podyktowana wymogami sprzętowymi – wśród nieobsługiwanych komputerów znalazł się między innymi firmowany przez samo Google Pixel, którego specyfikacje przewyższają część obecnie oferowanych, tanich komputerów z Chrome OS.

Decyzja Google może prowadzić do unifikacji systemów operacyjnych obsługujących smartfony i komputery i wprowadzić nowego konkurenta dla Windows i OS X. Microsoft próbował podobnego podejścia, z tym że jego strategia zakładała wykorzystanie popularności komputerowego systemu operacyjnego do wprowadzenia go na telefony – Google może przyjąć odwrotną taktykę.

Co myślicie o komputerach uruchamiających aplikacje z Androida?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Apple Google