03.09.2016 19:43

Lenovo stworzyło nowy typ urządzenia 2w1

Urządzenia hybrydowe, łączące funkcjonalność tabletu z notebookiem, nie są na rynku nowością. Nikt jednak do tej pory nie wpadł na pomysł na stworzenie urządzenia, które łączyć będzie 2 tablety. A to właśnie robi Lenovo Yoga Book.

Lenovo stworzyło nowy typ urządzenia 2w1
foto: materiały prasowe

Nowy sprzęt Lenovo, zaprezentowany na targach IFA 2016, na pierwszy rzut oka przypomina zwykły notebook, nawiązujący kształtami – a smukłością nawet przewyższający – model Lenovo Yoga 900S. Już to jest osiągnięciem samym w sobie, bo jak pokazaliśmy na filmie prezentującym ten mały laptop, wystarczy rozłożyć go na płask by niemal zniknął nam z oczu.

Lenovo Yoga Book może być jeszcze cieńszy, gdyż nie ma fizycznej klawiatury. Ma za to podświetlany panel dotykowy noszący nazwę Halo Keyboard, pojawiający się na tablecie graficznym stworzonym we współpracy z Wacomem.

Ta firma od lat tworzy profesjonalne urządzenia dla osób zajmujących się komputerowym kreowaniem i przetwarzaniem obrazu, co zaowocowało całkiem ciekawymi możliwościami tej części Lenovo Yoga Book.

Według zapewnień twórców, tablet potrafi zarejestrować 2048 poziomów nacisku i wykrywa 100 stopni nachylenia. Dzięki temu rysowanie na urządzeniu ma być tak dokładne, jak korzystanie z kartki papieru i ołówka – co więcej, Real Pen, czyli rysik dołączany do Lenovo Yoga Book, potrafi tworzyć zarówno rysunki elektroniczne, jak i papierowe. Jak to możliwe?

Real Pen pełni jednocześnie funkcję rysika oraz prawdziwego pióra z wymiennym atramentem. Można go używać bezpośrednio do rysowania na tablecie graficznym, bądź też rysować na kartce umieszczonej na podkładce – stworzone w oba sposoby rysunki zostaną zachowane w formie cyfrowej.

Jak wygląda bardziej tradycyjna strona Lenovo Yoga Book? Urządzenie oferuje ekran IPS o przekątnej 10,1 cala, pracujący w rozdzielczości Full HD. Zastosowanie energooszczędnego procesora Intel Atom X5 sprawiło, że producent chwali się możliwością pracy bez podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania nawet przez 15 godzin.

Komputer ma 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na pliki. Sprzęt 9,6 mm grubości – w najwęższym miejscu 4,05 mm – i waży 690 gramów.

W sprzedaży mają pojawić się dwie wersje urządzenia – pracująca pod kontrolą Androida, wyceniona na 499 euro, oraz z zainstalowanym Windows 10, mająca kosztować 599 euro. Debiut rynkowy ma nastąpić we wrześniu 2016 roku.

Co myślicie o hybrydzie tabletu z tabletem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery