18.04.2017 13:40

Microsoft kończy wsparcie dla Windows 10

To, że system Windows Vista został po latach pozbawiony wsparcia od Microsoftu nie powinien dziwić. Ciekawe jednak jest, że praktycznie miesiąc później Microsoft umyje ręce także od... Windows 10.

Microsoft kończy wsparcie dla Windows 10
foto: materiały prasowe

Vista nie jest nowym system – jej premiera miała miejsce jeszcze w 2007 roku. Po 10 latach wspierania niezbyt ciepło przyjętego przez użytkowników systemu Microsoft postanowił o odcięciu kroplówki i zaprzestaniu publikowania łatek i poprawek bezpieczeństwa.

Od tej pory użytkownicy Visty będą coraz bardziej narażeni na atak hakerów, jako że wszystkie odkryte luki bezpieczeństwa pozostaną nienaprawione.

Windows 10, najnowszy system operacyjny Microsoftu, został zaprezentowany 29 lipca 2015 roku. Ostatnie poprawki do premierowej wersji systemu mają być wydane w maju 2017 – później Windows 10 podzieli los Visty.

Jeśli użytkownicy pierwszej wersji Windows 10, oznaczonej jako kompilacja 1507, będą chcieli dalej otrzymywać poprawki bezpieczeństwa, będą musieli zaktualizować system do nowszej wersji. Od premiery pokazały się już nowe wersje systemu – Treshold 2 w listopadzie 2015, Anniversary Edition w lipcu 2016 oraz Creators Update w kwietniu 2017 roku.

Według założeń Microsoftu, Windows 10 ma być ostatnim systemem na komputery, jaki wyda korporacja z Redmond. W praktyce można spodziewać się stopniowej ewolucji OS-u – każda z wprowadzanych aktualizacji ma wprowadzać nowe funkcje oraz poprawiać działanie wcześniej wprowadzonych rozwiązań.

W związku z tym Windows 10 występuje w kilku różnych wersjach, a to oznacza, że Microsoft może zakończyć wsparcie dla Windows 10 jednocześnie je kontynuując dla nowszych edycji systemu. Dla osób mniej zorientowanych w zwiłościach cyklu wydawniczego MS może to być ciekawe stwierdzenie.

Część użytkowników woli pozostać przy wcześniejszych wersjach okienek – w szczególności Windows 7. Nowa wersja systemu Microsoftu prowadzi stała telemetrię poczynać użytkownika – korporacja zdradziła co prawda, jakie dokładnie dane zbiera, faktem jest jednak, że tej opcji nie da się wyłączyć, co wzbudza niepokój w UOKiK i GIODO.

Której wersji Windows 10 używasz?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery