14.04.2017 13:17

Microsoft kontratakuje - Edge najlepszą przeglądarką

Imperium internetowe Microsoftu upadło wraz z Internet Explorerem. Sposobem na odzyskanie hegemonii na rynku przeglądarek miał być Edge, który został jednak przyjęty z mieszanymi uczuciami. Korporacja z Redmond nieugięcie ulepsza swoje dzieło i udało jej się udowodnić w teście, że pokonali Chrome i Firefoksa.

Microsoft kontratakuje - Edge najlepszą przeglądarką
foto: kadr z wideo

Microsoft sprawdził, która z przegldarek jest najbardziej energooszczędna. Badanie polegało na uruchomieniu i zapętleniu tego filmu w serwisie Vimeo.

Żeby zapewnić jak największą porównywalność otrzymanych rezultatów, wszystkie trzy przeglądarki zostały uruchomione na takich samych komputerach - laptopach Surface Book pracujących pod kontrolą Windows 10 z aktualizacją twórców. Notebooki korzystały z procesora i5-6300U, 8 GB pamięci RAM oraz układu graficznego Intel HD Graphics 520.

Konfiguracja sprzętowa i programowa była identyczna - jasność ekranu ustawiono na 75%, dźwięk, lokalizację i moduł Bluetooth wyłączono. Na czas testu zdezaktywowano także funkcje Windows Update.

Komputery były podłączone do internetu przez sieć Wi-Fi, zaś tryb Windows Battery Saver aktywował się po spadku naładowania akumulatora do 20%.

Przed rozpoczęciem badania wyczyszczono pamięć cache każdej przeglądarki, a następnie uruchomiono odtwarzanie próbnego wideo i zmaksymalizowano go do pełnego ekranu. Testy trwały jednocześnie - zasilanie komputerów odcięto dokładnie w tym samym momencie wyłączając listwę zasilającą, do której były podłączone.

Rezultaty? Microsoft Edge wręcz rozniósł konkurencję, pozwalając na zdecydowanie najdłuższą pracę komputera na zasilaniu bateryjnym. Od Firefoksa Edge był lepszy o 77%, Chrome'a wyprzedził o 35%.

foto: materiały prasowe

Testy były nagrywane kamerą - oto, co zarejestrowały:

Do pełnego obrazu w teście zabrakło Opery, która oferuje specjalny tryb oszczędzania energii. Najprawdopodobniej przeglądarkę pominięto ze względu na stosunkowo niską popularność, nie brak jednak podejrzeń, że Opera wygrałaby ten test, a tego Microsoft nie chciał już pokazać.

Która przeglądarka jest według Was najlepsza?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery