11.09.2018 14:23

Microsoft naprawił sklep w Windows aktualizując cudze aplikacje

W sklepie Microsoft Store zaroiło się od nowych wersji aplikacji – korporacja informuje, że nie ma co nastawiać się na nowe funkcje, jako że aktualizacji dokonała sama, dostosowując programy do poprawionego sklepu.

Microsoft Store
foto: zrzut ekranu

Programiści tworzący aplikacje UWP (Universal Windows Platform – mogących być uruchamianych na każdym sprzęcie z Windows, także na telefonach i notebookach z procesorami ARM) przeżywali czasem ciężkie chwile, próbując dociec, dlaczego ich programu część użytkowników nie może pobrać i zainstalować.

Uniemożliwiał to błąd 0x800B0100 – czasowym jego obejściem było wyczyszczenie pamięci podręcznej sklepu, po jakimś czasie problem jednak powracał. Niemożność zainstalowania oprogramowania stawiała w niezbyt korzystnym świetle ich twórców, którzy w oczach użytkowników końcowych przygotowali aplikacje z błędami tak dużymi, że aż nie można ich było zainstalować.

Okazało się jednak, że wina leżała po stronie sklepu Microsoftu, o czym pracownik korporacji powiadomił w Tweecie. Przy okazji powiedział także, że przedsiębiorstwo wzięło sprawy w swoje ręce i własnoręcznie przygotowało nowe, poprawione wersje aplikacji, które doświadczały problemów.

Microsoft zaktualizował cudze aplikacje w swoim sklepie

Microsoft nie ingerował w sam kod programów – przygotował po prostu nowe paczki instalacyjne, które poprawiono w taki sposób, żeby dostosować do działania z pozbawionym błędu sklepem. Proces odbywał się automatycznie.

Możliwość zmiany zawartości cudzego oprogramowania przez właścicieli sklepów z aplikacjami – Microsoftu, Apple czy Google – otwiera pytanie o to, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za umieszczone w repozytoriach programy.

Mocno zastanawia się nad tym zapewne Apple, które sprzedawało w App Store program będący złośliwym oprogramowaniem i szpiegujący użytkowników – dostał się tam pomimo zapewnień giganta, że zawartość jego sklepu jest dokładnie sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa przed udostępnieniem go użytkownikom końcowym.

Jak zaopatrujecie się w oprogramowanie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery