13.08.2016 15:59

Microsoft nie wyprze się jednak Windows 7 i 8

Microsoft się poddaje – korporacja wycofała się z wcześniejszych decyzji o wcześniejszym zakończeniu wsparcia dla Windows 7 i 8 na komputerach z procesorami Intela 6. generacji. Producent chciał, żeby te platformy wymagały zainstalowania Windows 10.

Microsoft nie wyprze się jednak Windows 7 i 8
foto: materiały prasowe

Początkowo koncern ogłosił nawet, że wsparcie dla starszych systemów na komputerach z procesorami Intela o nazwie kodowej Skylake zakończy się już w lipcu 2017 roku.

Oznaczało to, że świeżo zakupione przez przedsiębiorstwa maszyny, jeśli nie byłyby wyposażone w Windows 10, nie otrzymywałyby poprawek bezpieczeństwa ani wsparcia technicznego ze strony Microsoftu, jeśli pojawiłyby się jakieś kłopoty z funkcjonowaniem systemu operacyjnego.

Brak wsparcia nie jest jednoznaczny z tym, że system przestałby działać – po prostu z potencjalnymi kłopotami z Windows przedsiębiorstwa musiałyby sobie radzić we własnym zakresie. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Taka decyzja stanowiła bardzo dużą presję na przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na ryzyko dłuższego przestoju – to generowałoby ogromne straty. Microsoft liczył, że klienci biznesowi zdecydują w związku z tym o przesiadce na Windows 10.

Przedsiębiorstwa zazwyczaj starają się opóźnić migrację na nowe systemy operacyjne – dla nich zmiany to ryzyko, że używane oprogramowanie może mieć problemy z działaniem, a to może być równie kosztowne, jak całkowita awaria komputera.

Twórcy Windows dość szybko zorientowali się, że nieco przesadzili, i ogłosili przedłużenie skróconego wcześniej wsparcia o rok – do lipca 2018.

Wygląda jednak na to, że straszenie zakończeniem wsparcia dla Windows 7 i Windows 8.1 mogła być tylko narzędziem mającym nakłonić do jak najszybciej migracji do Windows 10. Od końca promocji pozwalającej na darmową aktualizację starszych systemów do „dziesiątki” - można to było oficjalnie zrobić do 29 lipca 2016, choć możliwe jest i teraz, gdy zna się sposoby i sposobiki – minęły 2 tygodnie, a Microsoft wydał oświadczenie, że jednak żadnego skrócenia okresu wsparcia nie będzie.

Oznacza to, że także na komputerach z nowymi procesorami poprawki i aktualizacje do Windows 7 będą publikowane do stycznia 2020 roku, zaś użytkownicy Windows 8 będą chronieni do stycznia 2023 roku.

7. generacja procesorów Intela i AMD będzie jednak w pełni wspierana tylko przez Windows 10 – i ten system trzeba będzie zainstalować na nowych komputerach, żeby otrzymać sterowniki do najnowszych funkcji oraz poprawki bezpieczeństwa.

A Wy którego systemu Windows używacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery #Microsoft