20.08.2016 18:06

Microsoft popsuł użytkownikom kamerki internetowe

Nie wszystkie zmiany wprowadzone w Rocznicowej Aktualizacji do Windows 10 okazały się być usprawnieniami – miliony kamerek internetowych przestały działać. Użytkownicy indywidualni są wkurzeni, przedsiębiorstwa zaczynają liczyć straty.

Microsoft popsuł użytkownikom kamerki internetowe
foto: materiały prasowe

Problem dotknął także komunikatora Skype, należącego do Microsoftu – wideorozmowę da się co prawda rozpocząć, ale mniej więcej po minucie obraz zawiesza się i nic nie da się z tym zrobić.

Podobnie ma się sprawa z innymi aplikacjami korzystającymi z kamer, przy czym w niektórych przypadkach nie uda się nawet otrzymać obrazku z kamerki. Winny temu jest nowy sposób obsługi strumieniowania wideo użyty w Rocznicowej Aktualizacji.

Microsoft chciał upewnić się – troszcząc się o wydajność komputerów – że obraz z kamerki będzie mógł trafiać tylko do jednej aplikacji. Aby tego dokonać, wyłączył możliwość korzystania z części popularnych kodeków – między innymi z tych, które zalecane były przez Skype.

W rezultacie działająca pod kontrolą nowego Windows 10 kamerka internetowa próbuje korzystać z algorytmów kompresowania obrazu, które system blokuje, doprowadzając do zawieszenia sprzętu.

Zmiany dotknęły między innymi urządzenia z wyższej półki, kosztujące nierzadko 100 i więcej dolarów. Właściciele takich kamer są mocno oburzeni, że ich sprzęt po zainstalowaniu Rocznicowej Aktualizacji stał się bezużyteczny.

Ich irytacja blednie jednak w obliczu reakcji przedsiębiorstw, które sprzedają produkty (w tym oprogramowanie) lub usługi korzystające z kamer internetowych – ich oferta stała się nagle dla użytkowników Windows 10 bezwartościowa.

Znając realia USA należy się spodziewać szybkiego pojawienia się pozwów w sprawie otrzymania od Microsoft odszkodowania za utraconych klientów.

Korporacja zapewniła, że pracuje już nad odpowiednią poprawką – na razie jednak jedynym sposobem na uniknięcie kłopotów z kamerką internetową w Windows 10 jest wstrzymanie się z zainstalowaniem Anniversary Update lub przywrócenie poprzedniej wersji systemu, gdy już dokonało się aktualizacji.

Jest to jednak możliwe tylko w ciągu 10 dni, więc dla części użytkowników (Rocznicową Aktualizację udostępniono 2 sierpnia 2016 roku – może być już za późno.

Kłopoty z działaniem kamerek internetowych to nie jedyny problem dotykający użytkowników najnowszej wersji Windows 10 – jak się okazało, system może zawieszać się podczas uruchamiania, jeśli użytkownik używa jednocześnie tradycyjnych, talerzowych dysków twardych oraz nośników SSD.

W połowie sierpnia 2016 Microsoft udostępnił Rocznicową Aktualizację także na Windows 10 Mobile - jak na razie nie ma doniesień o problemach z telefonami pracującymi pod nowym systemem.

Wasze kamerki działają dobrze pod Windows 10?

Kamery sportowe i ich zalety

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft