18.01.2019 15:19

Microsoft potwierdził plany oferowania Windows na abonament

Dziś Windows 10 można kupić jako licencję na używanie razem z danym komputerem, jutro system operacyjny Microsoftu ma być oferowany w ramach abonamentu.

Microsoft potwierdził plany oferowania Windows na abonament
foto: DobaKung, CC BY 2.0

To ma być prawdziwa rewolucja – Microsoft chce uciec od oferowania swojego oprogramowania w postaci licencji na użytkowanie (co swoją drogą było rewolucyjnym rozwiązaniem) i przekształcić Windows 10 w oprogramowanie-jako-usługę.

Wiadomo, o co chodzi – o pieniądze. Użytkownicy, którzy zapłacą jednorazowo za licencję to na dłuższą metę kłopot. Po zainkasowaniu opłaty Microsoft musi zapewnić pomoc techniczną oraz dbać o bezpieczeństwo poprzez wydawanie łatek, a to kosztuje.

Bardziej pożądanym z biznesowego punktu widzenia jest oferowanie dostępu do oprogramowania – tak, jak Netflix sprzedaje możliwość oglądania filmów w swojej bibliotece. Oznacza to stały i pewny przychód, a jeśli użytkownik korzysta z usługi wystarczająco długo, to i zapłaci za nią więcej niż wynosi jednorazowy strzał z licencją.

Microsoft od lat oferuje Office 365 – możliwość korzystania z pakietu biurowego w abonamencie. Teraz Satya Nadella, szef Microsoftu, potwierdził oficjalnie, że na podobnych zasadach oferowany będzie Windows 10.

Microsoft 365 – Windows 10 w abonamencie

Z tej opcji mogą już korzystać przedsiębiorstwa – w ramach subskrypcji Microsoft 365 mają dostęp do najnowszych wersji Windows 10 oraz pakietu Office. Korporacja z Redmond chce teraz poszerzyć grono klientów subskrypcji o użytkowników indywidualnych.

Dotychczas można się było tego tylko domyślać – najważniejszym dowodem było ogłoszenie o pracę dla sprzedawcy Microsoft 365, które wypatrzono w sieci. Plany korporacji zdradził oficjalnie Satya Nadella, prezes Microsoftu.

Sądząc z jego wypowiedzi, Microsoft 365 dla klientów indywidualnych ma się różnić pod względem zawartości od swojego biznesowego odpowiednika.

Wszystko wskazuje na to, że w ramach abonamentu oferowany będzie dostęp do Windows 10 oraz Xbox Game Pass, czyli możliwość grania w tytuły z pokaźnej kolekcji hitów. Początkowo dostępny tylko na konsolach Xbox, z czasem abonament na gry trafił także na komputery PC.

A wy jak wolicie kupować oprogramowanie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery