10.01.2018 11:54

Microsoft przyznaje - poprawki Windows spowolnią komputery sprzed 2015

Poprawki zabezpieczające system przed wykorzystaniem luki w procesorach zauważalnie spowolnią działanie systemu na komputerach wyprodukowanych w 2015 roku lub wcześniej– ostrzega Microsoft.

William Hook, CC BY-SA 2.0

Specjaliści do spraw bezpieczeństwa mają na początku 2018 roku pełne ręce roboty – okazało się, że system przewidywania uruchamianego w następnej kolejności fragmentu kodu działającego programu może zostać wykorzystany do wykradzenia danych z pamięci, a nawet do przejęcia kontroli nad komputerem. Błędy nazwano Meltdown oraz Spectre.

To poważne zagrożenie, które wymagało natychmiastowego działania – luka na dodatek musi być naprawione programowo, gdyż nie można ingerować w już wyprodukowany sprzęt. Od początku było wiadomo, że przyjęte rozwiązanie – za każdym razem, gdy system przełącza się pomiędzy poszczególnymi trybami dostępu, dane przechowywane w pamięci muszą być potasowane, tak by znajdowały się pod innymi adresami – odbije się negatywnie na szybkości pracy niektórych programów.

Przewidywania mówiły o spowolnieniu nawet o 30%, przy czym dotyczyło to głównie programów bazodanowych, z których zwykli użytkownicy bezpośrednio nie korzystają. Takie spowolnienie będzie jednak boleśnie odczuwane podczas przeglądania internetu – może się okazać, że nie będzie on już działał tak szybko, jak kiedyś.

Przyznaje to sam Microsoft, który radzi przedsiębiorstwom korzystającym z serwerów zastanowić się, czy naprawdę potrzebują wgrywać łatkę usuwającą lukę i wspomina o odpowiednim wyważeniu ryzyka i wydajności.

Niewiadomą było jednak, jak niezbędne do zachowania bezpieczeństwa działania komputera poprawki wpłyną na jego pracę w warunkach domowych. Microsoft wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie – i dla właścicieli komputerów wyprodukowanych w 2015 roku lub wcześniej nie ma dobrych wieści.

Najmniej dotknięci będą użytkownicy Windows 10 pracujący na komputerach z procesorami pochodzącymi z 2016 roku lub nowszymi (architektura Skylake lub Kabylake) – tutaj spadek wydajności ma wynosić kilka procent.

Komputery z dziesiątką i ze starszymi CPU (Haswell lub wcześniejsze) mogą spodziewać się „znacznie większych spowolnień” w niektórych zastosowaniach. Dokładnych danych nie podano, ograniczając się do stwierdzenia, że „niektórzy użytkownicy mogą zauważyć zmianę”.

Najgorszego mogą spodziewać się użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 ze starszymi (wyprodukowanymi w 2015 i wcześniej) procesorami – tutaj Microsoft mówi wprost, że spowolnienie w działaniu systemu będzie zauważalne dla większości użytkowników.

Ostrzeżenie dotyczy komputerów z procesorami Intela – nie oznacza to jednak, że właściciele CPU od AMD mogą spać spokojnie. Okazało się bowiem, że łatka przygotowana przez Microsoft powodowała zawieszanie się maszyn ze starszymi procesorami Advanced Micro Devices – gigant z Redmond do czasu wyjaśnienia sprawy wstrzymał dystrybucję poprawki na te CPU.

Jak stary jest Wasz komputer?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery