06.04.2017 14:38

Microsoft zdradził, jakie dane o użytkownikach zbiera w Windows 10

Już 11 kwietnia 2017 roku Wasze komputery zaczną pobierać aktualizację Windows 10 dla twórców – Microsoft rozszerzył w niej opcje dotyczące monitorowania działalności użytkownika i przy okazji zdradził, jakie dokładnie informacje zbiera.

Microsoft zdradził, jakie dane o użytkownikach zbiera w Windows 10
foto: DobaKung, CC BY 2.0

Kwestią telemetrii w Windows 10 zaniepokoiło się GIODO, które jeszcze w 2016 roku wydało ostrzeżenie przed korzystaniem z tego systemu operacyjnego.

Głównym problemem, na jaki zwracano uwagi, było niemożność całkowitego wyłączania zbierania i przesyłania informacji związanych z działaniem Windows 10 oraz brak jakichkolwiek informacji o tym, jakie dane są kolekcjonowane i w jakim celu.

Wraz z udostępnieniem nowej wersji okienek Microsoft odsłonił nieco rąbka tej tajemnicy – wiadomo już, co i w jakim celu zbierane jest w ramach podstawowego ustawienia opcji Diagnostyki.

Producent podkreśla, że w tym trybie system rejestruje tylko informacje niezbędne do określenia konfiguracji urządzenia oraz jego stanu. Oprócz danych o komponentach pobierane są informacje o jakości pracy systemu, kompatybilności aplikacji, użytkowaniu Windows Store oraz stosowanych zabezpieczeniach.

Microsoft podał nawet dokładny spis rejestrowanych zdarzeń – jest to liczące setki wpisów zestawienie, które zrozumieć będą mogli tylko eksperci.

Jedną z nowych funkcji w aktualizacji Windows 10 dla twórców ma być nowy panel zarządzania telemetrią – pojawiły się w nim opcje pozwalające włączać lub wyłączać poszczególne obszary gromadzenia danych.

Tak wygląda nowy panel ze wszystkimi opcjami włączonymi:

foto: materiały prasowe

Windows 10 zbiera dane związane z:

  • lokalizacją
  • rozpoznawaniem mowy
  • diagnostyką (tej opcji nie można całkowicie wyłączyć)
  • dostosowywaniem zawartości i funkcji dzięki danym diagnostycznym
  • odpowiednim doborem reklam

Takie komunikaty wyświetlane są, gdy użytkownik nie zezwoli na monitorowanie swojej działalności:

foto: materiały prasowe

Microsoft przenocuje, że dane zbierane na poziomie podstawowym mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa eksploatowanego przez użytkownika systemu. Jeśli właściciel komputera zdecyduje się na przekazywanie bardziej obszernej paczki danych, możliwe będzie automatyczne dostosowywanie działania Windows 10 do jego potrzeb i preferencji.

Korzystacie z Windows 10?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery