28.10.2016 09:49

Nowe MacBooki Pro z dodatkowym ekranem dotykowym

Apple pokazało długo wyczekiwane MacBooki Pro – potwierdziły się przecieki o zastąpieniu klawiszy funkcyjnych paskiem dotykowego wyświetlacza nazwanego Touch Bar. Czy producentowi udało się przemycić jakąś niespodziankę?

Nowe MacBooki Pro z dodatkowym ekranem dotykowym
foto: kadr z ekranu

Informacje o największej nowości pojawiły się jeszcze przed premierą z powodu gapiostwa Apple – działanie Touch Bara zostało pokazane na zdjęciu w broszurze informacyjnej innego produktu. Dzięki informacjom z Rosji wiadomo było też, że można spodziewać się debiutu 3 różnych komputerów.

I rzeczywiście – Apple pokazało właśnie 3 konfiguracje. Najtańsza z nich – choć nie oznacza to, że tania, jako że ceny zaczynają się od 7 499 zł – to MacBook Pro z ekranem o przekątnej 13 cali i… tradycyjnymi klawiszami funkcyjnymi.

Tak wygląda specyfikacja techniczna podstawowego modelu:

Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 2,0 GHz
Turbo Boost do 3,1 GHz
8 GB pamięci RAM 1866 MHz
Pamięć masowa SSD 256 GB z magistralą PCIe
Intel Iris Graphics 540
Dwa porty Thunderbolt 3

Druga z konfiguracji to MacBook Pro z takim samym ekranem, tym razem jednak wyposażony w nowy panel dotykowy oraz czytnik linii papilarnych. Zwiększona została także liczba portów Thunderbolt, zaproponowano szybszy procesor oraz wydajniejszy układ graficzny i pamięć RAM o większej przepustowości.

Cena komputera o poniższych specyfikacjach wzrosła do 8999 zł:

Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 2,9 GHz
Turbo Boost do 3,3 GHz
8 GB pamięci RAM 2133 MHz
Pamięć masowa SSD 256 GB z magistralą PCIe
Intel Iris Graphics 550
Cztery porty Thunderbolt 3
Touch Bar i Touch ID

Dopłacając dodatkowe 1000 zł – a więc wykładając kwotę 9999 zł – otrzymujemy model z nośnikiem SSD o pojemności 512 GB.

Trzeci z zaprezentowanych modeli to MacBook Pro z ekranem o przekątnej 15 cali. Tutaj Apple nie oszczędzało na komponentach, co przekłada się także na cenę – za komputer w podstawowej konfiguracji, pokazanej poniżej, trzeba zapłacić 11 999 zł.

Czterordzeniowy procesor Intel Core i7 2,6 GHz
Turbo Boost do 3,5 GHz
16 GB pamięci RAM 2133 MHz
Pamięć masowa SSD 256 GB z magistralą PCIe
Radeon Pro 450 z 2 GB pamięci
Cztery porty Thunderbolt 3
Touch Bar i Touch ID

Nie jest to jednak ostatnie słowo, jeśli chodzi o podkręcanie wydajności MacBooka Pro – najmocniejsza propozycja, wyceniona na 13 899 zł, oferuje jeszcze więcej:

Czterordzeniowy procesor Intel Core i7 2,7 GHz
Turbo Boost do 3,6 GHz
16 GB pamięci RAM 2133 MHz
Pamięć masowa SSD 512 GB z magistralą PCIe
Radeon Pro 455 z 2 GB pamięci
Cztery porty Thunderbolt 3
Touch Bar i Touch ID

Tradycyjnie już dowiedzieliśmy się, że nowe komputery Apple – tak samo jak zaprezentowany we wrześniu 2016 roku iPhone 7 – to najlepsze i najmocniejsze produkty stworzone przez korporację. Panel Touch Bar przedstawiany był jako objawienie godne zapisania w annałach komputerowej historii.

Tak nowe MacBooki Pro prezentują się w praktyce:

Touch Bar prezentuje menu kontekstowe właściwe dla aplikacji, która jest akurat aktywna – mogą to być kontrolki podczas pracy na materiałem video, emoji podczas pisania wiadomości w komunikatorze czy panele narzędziowe pozwalające na edytowanie grafiki.

Przed premierą pojawiały się pogłoski dotyczące chęci wycofania się Apple z oferowania MacBooków Air – podczas konferencji nie zostało to co prawda potwierdzone wprost, jednak podczas obrazowego porównania nowego MacBooka Pro z ekranem 13 cali z modelem Air okazało się, że ten pierwszy jest smuklejszy (14,9 mm grubości) i mniejszy gabarytowo. W planach korporacji może być więc zastąpienie starszego modelu MacBookiem Pro bez panelu Touch Bar.

foto: zrzut ekranu

Najtańszy z nowych komputerów Apple dostępny jest w Polsce od ręki – producent zapowiada dostawę na drugi dzień roboczy. Modele z panelem Touch Bar mają trafić do sprzedaży w połowie (wersja z ekranem 15 cali) lub pod koniec (MacBooki z ekranem 13 cali) listopada 2016 roku.

Jak podobają się Wam nowe komputery Apple?

Paski męskie z ozdobnymi klamrami

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Apple