25.06.2018 14:14

Nowe procesory AMD mają w sobie Heavy Metal

Po latach w cieniu Intela AMD wróciło na szczyty wydajności z układami rodziny Threadripper. Zbliża się premiera drugiej generacji procesorów, co Advanced Micro Devices zdecydowało się anonsować zwiastunem deklarującym, że nowe czipy stworzono z Heavy Metalu.

AMD Ryzen Threadripper
foto: kadr z wideo

Procesory AMD Ryzen Threadripper z miejsca stały się obiektem pożądania graczy – oferowana przez układy wydajność pozwalała zbudować komputery gamingowe z prawdziwego zdarzenia w cenie niższej niż przy wykorzystywaniu konkurencyjnych czipów Intela.

Nazwa Threadripper nie jest przypadkowa – najszybsze układy pierwszej generacji oferują nawet 16 rdzeni, co przy wykorzystaniu hyperthreadingu pozwalało na jednoczesną obsługę nawet 32 wątków.

Druga generacja AMD Ryzen Threadripper ma być nawet mocniejszym uderzeniem. Nie ma się czemu dziwić – w oficjalnym zwiastunie producent przyznaje, że napędza je Heavy Metal.

AMD Ryzen Threadripper 2 – procesor z Heavy Metalu

AMD Ryzen Threadripper drugiej generacji podwaja liczbę rdzeni – najwydajniejsze modele będą wyposażone w 32 jednostki, zdolne do jednoczesnej obsługi 64 wątków.

Podwojenie liczby rdzeni to oczywiście nie jedyne zmiany, jakich należy się spodziewać w drugiej generacji Threadripperach – procesory będą produkowane w procesie technologicznym 12 nm, a architekturę Zen zoptymalizowano pod względem szybkości działania, wprowadzając do niej odpowiednie zmiany.

AMD postarało się przy tym, żeby nowe układy były kompatybilne z już istniejącymi płytami głównym X399 – wystarczy więc sam zakup procesora, żeby przyspieszyć komputer, nie trzeba będzie inwestować w dodatkowe wyposażenie.

Premiera procesorów AMD Ryzen Threadripper przewidziana jest na trzeci kwartał 2018 roku.

A Wy jaki macie procesor w komputerze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery