26.07.2018 16:17

Nowy YouTube 5 razy wolniejszy na Firefoksie niż na Chromie

Zwolennicy spiskowych teorii aktualizacji już zacierają ręce – z testów przeprowadzonych przez jednego z pracowników Mozilli wynika, że nowa wersja witryny YouTube jest wyświetlana znacznie szybciej w Google Chrome niż w przeglądarkach konkurencji.

logo YouTube
foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0

Dotyczy to zarówno tworzonego przez Mozillę Firefoksa, jak i microsoftowego Edge. Dla Chrome czas pełnego załadowania strony wynosi jedną sekundę, w przypadku konkurentów trzeba Ana to dobre pięć sekund.

Wiadomo już nawet, dlaczego tak się dzieje – odświeżony silnik YouTube’a korzysta z API Shadow DOM v0, które jest tak stare, że jego obsługa została usunięta z Firefoksa i Edge’a. Z jakiegoś powodu (i tu otwiera się pole do popisu dla spiskowców) utrzymano ją w Chrome, dzięki czemu przeglądarka w porównaniu do konkurencji podczas ładowania strony YT błyszczy.

Oficjalnie nikt niczego Google nie zarzuca, łatwo jednak domyślić się, że niektórzy internauci widzą w tym działanie celowe, mające pokazać wyższość Chrome’a nad konkurencją.

Google celowo spowolnił YouTube na innych niż Chrome przeglądarkach?

Bardziej stonowane wypowiedzi wskazują, że Google wiedząc o różnicy w wydajności renderowania strony powinien zostawić innym niż Chrome przeglądarkom możliwości dostępu do starszej wersji strony, tak jak zrobił to na przykład dla Internet Explorera 11, nie obsługującego dobrze jednej z zastosowanych w jednej z minionych aktualizacji strony rozwiązań.

Tymczasowym rozwiązaniem problemu jest pobranie i zainstalowanie w Firefoksie i Edge rozszerzeń, które wymuszą ładowanie starszej wersji witryny.

Sprawa na szczęście z punktu widzenia użytkownika nie jest tak poważna, jak możnaby było się spodziewać – okazuje się bowiem, że dłuższy czas ładowania dotyczy tylko pierwszego wejścia na stronę, późniejsza nawigacja odbywa się ze zbliżoną wydajnością.

Google został poproszony o komentarz w tej sprawie – internetowy gigant nie odniósł się jeszcze do zarzutów.

Z jakiej przeglądarki korzystacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery