13.07.2017 12:58

Radiohead ukrył program na ZX Spectrum na reedycji „OK Computer”

Rocznicowe wydanie albumu „OK Computer” oprócz standardowych już płyt winylowych zawiera także kasetę C90 z eksperymentalnymi dźwiękami. Część z nich okazała się być programem na leciwego 8-bitowca.

Radiohead ukrył program na ZX Spectrum na reedycji „OK Computer”

Album „OK Computer” miał swoją premierę w 1997 roku i uważany jest powszechnie za najważniejszą płytę w dorobku formacji. Potwierdzeniem tego jest oficjalne przyjęcie wydawnictwa do Biblioteki Kongresu.

W rocznowej reedycji, noszącej nazwę OKNOTOK 1997-2017, oprócz hitów takich jak „Paranoid Android”, „Karma Police” czy „No Surprises” znalazła się także trójka nie publikowanych wcześniej utworów – „I Promise”, „Man of War” i „Lift”.

Na zdecydowanie więcej mogą liczyć osoby, które zdecydowały się na zakup najdroższej – wycenianej nawet na 130 funtów – rocznicowej edycji „OKNOTOK 1997-2017”. W zestawie oprócz winylowych nośników znalazła się także kaseta magnetofonowa C90.

Zawiera ona 78 minut dodatkowych materiałów – artyści umieścili tam rzadkie wersje demo, pokazali swoje eksperymenty muzyczne oraz nagrali program dla ZX Spectrum.

Można go wgrać korzystając z tradycyjnego sposobu – magnetofonu podłączonego do 8-bitowego komputera – lub też pójść nieco na skróty i wykorzystać wersję cyfrową nagrania i emulator.

Aplikacja napisana przez Radiohead ma wyraźne zacięcie artystyczne:

Sam program skrywa dodatkowe tajemnice – w jego kodzie źródłowym udało się odnaleźć tajemniczy przekaz:

"

Gratulacje… znalazłeś ukrytą wiadomość syd żyje hmmmm. Powinniśmy częściej wychodzić na zewnątrz. "

Znaczenia tego przekazu nie udało się jeszcze rozszyfrować.

Jaki 8-bitowy komputer jest według Ciebie najlepszy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery