28.02.2017 10:58

Windows 10 z blokadą instalacji programów spoza oficjalnego sklepu

Microsoft chce zabrać użytkownikom swojego systemu trochę wolności, żeby w zamian zaoferować bezpieczeństwo – korporacja umieści w Windows 10 blokadę instalacji oprogramowania pochodzącego spoza oficjalnego, wbudowanego sklepu.

Windows 10 z blokadą instalacji programów spoza oficjalnego sklepu
foto: zrzut ekranu

Po wprowadzeniu opcja ta ma być początkowo wyłączona i to od użytkownika zależeć będzie, czy ją włączy. W przyszłości blokada aplikacji pochodzących spoza sklepu może być ustawieniem domyślnym.

To może sprawić kłopoty osobom, które nie są szczególnie biegłe w obsłudze komputera – nagle okaże się, że na przykład próba zainstalowania ściągniętej przeglądarki internetowej zakończy się pojawieniem komunikatu o braku możliwości dokończenia tej operacji.

Ustawienie może być także irytujące dla graczy, którzy często instalują tytuły z nośników fizycznych bądź tez pobierają w postaci cyfrowej z innych niż windowsowy sklepów – na przykład ze Steama.

foto: zrzut ekranu

Z drugiej strony, ta opcja może uchronić przed zainstalowaniem złośliwego oprogramowania, często podsuwanego przez przestępców jako przydatnego programu.

Model ograniczania użytkowników do aplikacji dostępnych w oficjalnym sklepie sprawdza się w smartfonach – zarówno w Androidzie, jak i w iOS trzeba się postarać, żeby móc zainstalować program pochodzący spoza prowadzonej przez producenta platformy.

Wszystkie aplikacje udostępniane w Google Play i App Store są drobiazgowy sprawdzane – dzięki czemu raczej nie należy obawiać się, że w bonusie do darmowej gry czy programu otrzymamy także oprogramowanie szpiegujące. Mimo tego zdarzają się wpadki.

Nowa opcja ma zostać udostępniona użytkownikom Windows 10 w kwietniu 2017 roku w ramach Creators Update.

Jak instalujecie programy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery