17.02.2016 10:09

Windows 10 zmienia domyślne programy na własne

Lutowa paczka aktualizacji i poprawek do Windows 10 oprócz naprawy potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa przynosi użytkownikom niespodziankę: zmianę domyślnych programów na dostarczane przez Microsoft.

Windows 10 zmienia domyślne programy na własne

Problem dotyczy aplikacji ustawionych jako preferowane przez użytkownika. Poprawka zmienia między innymi domyślną przeglądarkę na Microsoft Edge; pliki graficzne, muzyczne i filmowe pokazywane są przez wbudowane aplikacje Windows 10.

To nie wszystko: poprawka uniemożliwia wybranie jako domyślnych innych niż wskazane przez Microsoft programy, uporczywie resetując ustawienia chwilę po ich zapisaniu. Problem nie dotyczy wszystkich użytkowników – na razie nie wiadomo, jakie okoliczności odpowiadają za bunt systemu Windows 10 na dotkniętych komputerach.

foto: zrzut ekranu

Zbiór poprawek KB3135173 opublikowano 9 lutego 2016 roku i wtedy zaczął się proces wysyłania aktualizacji do użytkowników. Windows 10 ma tylko dwa tryby działania usługi Windows Update – automatycznie pobierane i instalowane są wszystkie pliki, bądź też aktualizacje są całkowicie wyłączone.

Najprostszym sposobem na przywrócenie możliwości samodzielnego wyboru preferowanych aplikacji jest odinstalowanie paczki poprawek – nie jest to jednak zalecane działanie, gdyż zestaw usuwa błędy mogące doprowadzić do zdalnego uruchomienia kodu i przejęcia kontroli nad komputerem.

Innym rozwiązaniem jest edytowanie rejestru Windows, jeśli jednak operacja zostanie przeprowadzona nieprawidłowo, może skończyć się nawet uszkodzeniem systemu i koniecznością przywrócenia go z kopii bezpieczeństwa. Plik wprowadzający zmiany można znaleźć pod tym adresem.

To nie pierwszy raz, gdy zestaw comiesięcznych poprawek ingeruje w preferencje użytkownika – podobne rezultaty przynosiła aktualizacja z listopada 2015 roku. Zmiana domyślnych programów jest niedogodnością dla użytkowników indywidualnych, w przedsiębiorstwach może doprowadzić do katastrofy.

Microsoft przez długi czas wzbudzał dodatkowe kontrowersje, nie podając żadnych informacji na temat zawartości zbiorczych aktualizacji. Korporacja ugięła się jednak przed głosami użytkowników i udostępniła znaną z poprzednich wersji systemu bazę wiedzy dzień po opublikowaniu feralnych poprawek.

Kto wybiera programy domyślne na Waszych komputerach – Wy, czy Microsoft?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft