28.02.2018 16:21

Za część czcionek do Windows 10 trzeba będzie płacić osobno

Microsoft zamierza sprzedawać w Sklepie Windows fonty – żeby móc używać ich w systemie, trzeba będzie zapłacić, tak jak za aplikacje użytkowe czy gry.

Za część czcionek do Windows 10 trzeba będzie płacić osobno
foto: materiały prasowe

Wbudowany w Windows 10 sklep z aplikacjami ma zarówno swoje zalety, jak i wady – szczególnie, jeśli zgodnie z ideą Microsoftu, użytkownicy będą mogli instalować tylko i wyłącznie programy, które zostały tam umieszczone. Jako plus wskazywane jest między innymi uodpornienie systemu na złośliwe oprogramowanie, o ile zaznaczona będzie opcja instalowania programów tylko z oferowanych przez korporację z Redmond.

Z drugiej strony, ogranicza to użytkownikom prawo wyboru i skazuje na to, co wybierze dla nich producent systemu – a ci potrafią kierować się raczej swoimi interesami i zyskami, niż wygodą użytkowników.

W Sklepie Windows 10 można kupić (lub otrzymać za darmo) aplikacje, gry, niedługo mają się w nim pokazać także składniki systemu operacyjnego – na przykład pakiety językowe i czcionki. Jak odkryli testerzy przyglądający się najnowszym wersjom Windows 10, za te ostatnie trzeba będzie czasem zapłacić.

Płatne czcionki w Windows 10

Segoe Marker – tak nazywa się pierwszy wzór pisma, za używanie którego w Windows 10 trzeba będzie zapłacić. Cena wynosi 8,99 zł – żeby móc dokonać zakupu, trzeba korzystać z testowej wersji systemu w ramach programu Insider.

foto: zrzut ekranu

Czcionki systemowe, rozprowadzane razem z Windowsem, pozostaną oczywiście dla użytkowników darmowe – opłaty będą pobierane za fonty, które zostaną pobrane ze sklepu (i za które ich twórcy wyznaczyli kwotę zakupu).

Płatne czcionki pojawią się w Sklepie Windows zapewne wraz z wiosenna aktualizacją systemu.

Będziecie kupować czcionki w sklepie Windows?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery