12.01.2018 12:57

Złota biżuteria zrobiona z komputerów Dell

Recycling potrafi zdziałać cuda – i to nie tylko w kwestii ochrony środowiska. Dell, jeden z największych producentów komputerów PC na świecie opracował właśnie linię złotej biżuterii stworzonej z metalu odzyskanego ze starego sprzętu.

Złota biżuteria zrobiona z komputerów Dell
foto: zrzut ekranu

W komponentach do komputerów i smartfonów stosuje się złoto – i nie jest to wcale tajemnicą. W telefonie, który właśnie trzymacie w ręku, znajdziecie między innymi pallad, srebro, złoto i tantal. Rzecz w tym, że są to śladowe ilości, stanowiące setne, a czasem nawet tysięczne części grama. Z analizą składu smartfona (wraz z wyliczeniem wartości poszczególnych metali) można zapoznać się tutaj.

Nawet jeśli jednostkowo ilości nie są oszałamiające, to w przypadku milionów starych sprzętów trafiających do recyklingu mowa jest już o budzących szacunek liczbach. Apple na przykład w ciągu roku wydobywa ze zwracanych przy wymianie na nowe modele telefonów złoto warte dobre 150 mln złotych.

Jest ono stosowane do produkcji nowych urządzeń, Dell jednak wpadł na inny pomysł, jak je wykorzystać – stworzył linię biżuterii BaYou with Love x Dell. Znajduje się w nich szlachetny metal, który wcześniej był częścią płyt głównych komputerów.

Przygotowano pierścienie, spinki oraz kolczyki wykonane z 14-sto i 18-sto karatowego złota. Projektantką została Nikki Reed, znana ze stworzenia porywającej kreacji w filmowym cyklu „Zmierzch”.

Ceny biżuterii startują od 78 dolarów za złoty pierścionek, a kończą się na 348 dolarach żądanych za parę spinek.

Pierścionkom, spinkom i kolczykom stanowiącym kolejne wcielenie komp0uterów można przyjrzeć się pod tym adresem.

Co myślicie o tym pomyśle?

Biżuteria dla mężczyzn - subtelna nuta męskiej elegancji

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery