23.02.2017 11:24

Zobacz planety z TRAPPIST-1 dzięki aplikacji NASA

NASA udostępnia program, który w widowiskowy sposób pokazuje dane na temat wszystkich odkrytych egzoplanet – w tym systemu TRAPPIST-1, w którym doszukano się siedmiu skalistych planet o rozmiarach zbliżonych do Ziemi. To właśnie on został użyty do wizualizacji podczas konferencji prasowej agencji.

Zobacz planety z TRAPPIST-1 dzięki aplikacji NASA
foto: zrzut ekranu

TRAPPIST-1 to pierwszy taki system odkryty przez ludzkość – wokół ultrachłodnego karła znajdującego się 39 lat świetlnych od nas odkryto łącznie 7 planet, z czego 3 mogą krążyć w ekosferze – w takim oddaleniu od gwiazdy, że temperatura panująca na ich powierzchni pozwala na obecność wody w stanie ciekłym.

Jej występowanie traktowanie jest jako warunek do możliwości powstania życia – fakt, że woda ma szansę utrzymywać się na 3 planetach w ramach jednego układu (a przy sprzyjających składach atmosfer nawet na wszystkich siedmiu) sprawia, że szanse na występowania życia pozaziemskiego znacznie wzrastają.

Podczas oficjalnej konferencji prasowej na temat odkrycia NASA pokazywała efektowne wizualizacje systemu TRAPPIST-1 (nazwa pochodzi od belgijskiego teleskopu Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope–South, za pomocą którego dokonano pierwotnego odkrycia dwóch planet, oraz faktu, że było to pierwsze tego typu zjawisko zaobserwowane za pomocą tego sprzętu), pokazujących wyobrażenia o wyglądzie znajdujących się w nim planet, obszarze ekosfery oraz porównanie wielkości poszczególnych obiektów do Ziemi:

Program, który do tego służył - Eyes on Exoplanets - można pobrać bezpłatnie wprost z witryny NASA. Znajdują się w nich dane dotyczące wszystkich potwierdzonych planet pozasłonecznych wraz z krótkimi opisami i możliwością porównania do Ziemi lub Jowisza (opcja przydatna przy przyglądaniu się gazowym olbrzymom) oraz zestawienia całego systemu planetarnego z Układem Słonecznym.

NASA przygotował wiele sposób na przeglądanie zawartych w programie danych – jednym z najciekawszych jest możliwość zapoznania się z planetami ekstremalnymi – mogą to być obiekty największe, najmniejsze, lub po prostu najdziwniejsze.

Na której planecie chciałbyś mieszkać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Komputery