04.09.2019 13:00

Android 10 już jest. Co w nim nowego i kiedy będzie można go zainstalować na smartfonie?

To pierwszy taki system operacyjny Google w historii. Android 10 dostał tylko oznaczenie liczbowe, co oznacza koniec słodkiej tradycji nazywania oprogramowania napędzającego smartfony nazwami ciastek, delicji i łakoci.

Android 10
foto: Shutterstock

Android 9 Pie, Android 8 Oreo, Android 7 Nougat, Android 6 Marshmallow – każda kolejna wersja systemu operacyjnego Google otrzymywała nazwę smakołyka, która zaczynała się od kolejnej litery alfabetu.

W przypadku Androida 10 Google trafiło jednak na ciężki orzech do zgryzienia, czyli odnalezienie słodkości z nazwą zaczynającą się od „Q”. Ostatecznie dano za wygraną i o prostu zrezygnowana z nadania dziesiątce przydomka.

Google pyta o ulubiony deser dla Androida N
Google pyta o ulubiony deser dla Androida N
Przeczytaj także Google pyta o ulubiony deser dla Androida N

Utrzymano za to inną tradycję. Android 10 trafi w pierwszej kolejności na smartfony Pixel produkowane przez Google. Właściciele telefonów innych marek na możliwość aktualizacji do nowej wersji będą musieli jeszcze poczekać.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Google spodziewa się udostępnienia systemu użytkownikom innych niż Pixel smartfonów przez końcem 2019 roku. Czy producenci zdążą, to inna kwestia.

Android 10. Co nowego w systemie Google

Jeśli oczekujecie długie spisu nowości, to niestety się zawiedziecie. Nowa odsłona Androida jest niewielką ewolucją w porównaniu do poprzednika zaprezentowanego w 2018 roku.

Najbardziej widoczną zmianą będzie wprowadzenie trybu ciemnego, mającego zmniejszać zapotrzebowanie na energię telefonu oraz oszczędzać oczy użytkowników. Na jego pełne wykorzystanie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, jako że nawet nie wszystkie aplikacje tworzone przez Google (na przykład Gmail) nie są z nim zgodne.

W Androidzie odświeżono także system gestów oraz wprowadzono nowe narzędzia do zarządzania uprawnieniami nadawanymi poszczególnym aplikacjom. Usprawniono ponadto system usypiania powiadomień.

Potencjalnie najbardziej znacząca nowość ukrywa się pod nazwą Project Mainline. Ma on umożliwić aktualizowanie część systemu na telefonach bezpośrednio przez Google, bez konieczności angażowania w to operatorów.

Zobacz także: Nowy Android będzie wykrywać wypadki samochodowe 

Którego Androida macie na smartfonie?

Tagi: Mobile Google