01.08.2016 14:19

Android 7.0 Nougat już w sierpniu 2016

Wszystko wskazuje na to, że nowa wersja systemu z zielonym robotem pojawi się szybciej niż oczekiwaliśmy. Czego możemy się po niej spodziewać?

Android 7.0 Nougat już w sierpniu 2016
foto: materiały prasowe

Google przyzwyczaił nas, że kolejne wersje swojego system operacyjnego ukazują się dopiero w ostatnim kwartale roku. Tak było chociażby z Marshmallowem, który zadebiutował 5 października 2015 roku czy Lollipopem, który trafił pod strzechy rok wcześniej. W przypadku zbliżającego się Nougata wszystko wskazuje na to, że gigant z Mountain View postanowił sporo przyspieszyć.

Widać to było już po przedpremierowych wersjach udostępnianych dla programistów: podczas gdy Lollipop doczekał się tylko jednej wersji Developer Preview, Marshmallow miał ich już trzy, natomiast Nougat w lipcu 2016 roku dał się poznać już z piątej. Jego sierpniową premierę potwierdził na swoim Twitterze specjalista od mobilnych przecieków, Evan Blass.

Z tweeta możemy się również dowiedzieć, że na aktualizację nie załapie się już Nexus 5. Telefon LG z 2013 roku zostanie już oficjalnie pod kontrolą Androida Marshmallow i może liczyć wyłącznie na poprawki poziomu bezpieczeństwa. Jedyna nadzieja dla jego użytkowników pozostaje w tzw. custom ROM-ach.

Co ominie posiadaczy Nexusa 5? Dzięki licznym wersjom deweloperskim doskonale wiemy, czego spodziewać się po Androidzie Nougat. Jedną z najbardziej wyczekiwanych opcji jest funkcja podziału ekranu, która pozwoli uruchomić jednocześnie obok siebie dwie aplikacje. Będzie to szczególnie przydatne na większych ekranach. Możemy także liczyć na lepszą wydajność grafiki dzięki nowemu API Vulkan, znacznie mniej zasobożernemu niż OpenGL.

Będziemy mogli również uruchamiać aplikacje w locie, bez potrzeby ich uprzedniej instalacji. Poważnemu odświeżeniu ulegnie również domyślna aplikacja aparatu, która poza nowym interfejsem zyska opcję ręcznego dostosowania ekspozycji. Funkcja będzie aktywowana w prosty sposób, po pacnięciu w ekran przy autofocusie. Nougat będzie również w pełni przygotowany do rewolucji VR.

Możemy oczekiwać, że zgodnie z tradycją wraz z nowym systemem poznamy nowe modele Nexusów, za które tym razem będzie odpowiadać tajwański gigant HTC. Wedle dotychczasowych przecieków możemy oczekiwać dwóch modeli: większy, Marlin, ma być wzorowany na designie HTC 10 i posiadać w pełni metalową obudowę, natomiast mniejszy Sailfish będzie tańszym modelem wykonanym głównie z tworzywa sztucznego.

Jakub Gańko
Tagi: Mobile Google