23.08.2016 09:27

Android 7.0 Nougat już dostępny

Słodką opcją aktualizacji do „najlepszego systemu operacyjnego stworzonego przez Google” mogą się już cieszyć właściciele smartfonów serii Nexus oraz uczestnicy betatestów, pozostali użytkownicy Androida muszą na razie obejść się smakiem.

Android 7.0 Nougat już dostępny
foto: kadr z wideo

Android 7.0 Nougat pojawił się wcześniej, niż sądziła większość użytkowników, co jest miłą niespodzianką, gdyż prezentacja możliwości systemu przeprowadzona podczas Google I/O 2016 pokazała, że było na co czekać.

Twórcy systemu chwalą się, że w nowym Androidzie pokazało się ponad 250 nowych i usprawnionych funkcji. Tradycyjnie, w pierwszej kolejności mogą się z nimi zapoznać właściciele smartfonów firmowanych marką Nexus.

Nougat może już więc zagościć (lub zostanie udostępniony w ciągu najbliższych dni) na smartfonach:

  • Nexus 6
  • Nexus 5X
  • Nexus 6P
  • Nexus 9
  • Nexus Player
  • Pixel C

Na aktualizację mogą także liczyć biorący udział w inicjatywie Android Beta Program – ich telefony zostaną zaktualizowane do finalnej wersji testowanego przez nich systemu.

O terminach i udostępnieniu (lub nie) najnowszej wersji Androida swoim użytkownikom zadecydują producenci smartfonów. Nie należy jednak robić sobie zbyt wielkich nadziei, jeśli nie posiada się flagowca typu Galaxy S7 Edge czy Galaxy Note 7 – wytwórcy będą raczej stawiać na wprowadzanie na rynek nowych konstrukcji (i inkasowania za nie nowych pieniędzy), niż poprawianie działania modeli, które już zostały zakupione.

Co nowego w Android 7.0 Nougat?

Najbardziej widocznym usprawnieniem jest umożliwienie korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie w trybie Multi-window, co znacznie zwiększa możliwości smartfonów i tabletów – użytkownicy komputerów są doskonale obeznani z urokami wielozadaniowości.

foto: materiały prasowe

Możliwość korzystania w Androidzie z kilku aplikacji w oknach wprowadził wcześniej na własną rękę Samsung – teraz będzie ona dostępna wszystkim użytkownikom posiadającym Nougata. Tryb Multi-windows pozwala nie tylko na jednoczesne korzystanie z dwóch programów, ale także daje możliwość dowolnego zdecydowania, jaka duża część ekranu jest przeznaczona na wyświetlanie informacji z każdej z nich.

Korzystanie z systemu powinno być też trochę szybsze i wygodniejsze dzięki opcji Direct Reply (odpowiadania na powiadomienia bez konieczności uruchamiania samej aplikacji, funkcja ta znana jest częściowo użytkownikom Androida 6.0 Marshmallow) oraz Quick Switch (bezpośredniego przełączania na ostatnio używaną aplikację przez podwójne naciśniecie klawisza domowego).

Google umożliwiło ponadto dostosowanie do swoich potrzeb ekranu szybkich ustawień Quick Settings, wysuwanego z góry ekranu – użytkownik może teraz zdecydować, jakie chce widzieć tam kontrolki i jak mają być rozmieszczone.

Android 7.0 Nougat stał się także poliglotą – osoby, które mówią większą liczbą języków mogą otrzymywać wyniki wyszukiwań równolegle w każdym z opanowanych narzeczy.

Poprawiono zarządzanie zużycie energii – gdy telefon wykryje, że jest schowany do kieszeni lub umieszczony w torebce, przełączy się automatycznie w tryb energooszczędny, co powinno pozwolić na wydłużenie czasu działania urządzeń na jednym ładowaniu.

foto: materiały prasowe

Google chwali się ponadto, że Android 7.0 Nougat stał się bezpieczniejszy od swoich poprzedników. Z jednej strony ma to być zasługa ulepszonego szyfrowania przechowywanych na smartfonie plików, z drugiej zaś dzięki zastosowaniu mechanizmu pobierania i instalowania aktualizacji w tle. Użytkownik nie musi więc już pamiętać o ich wyszukiwaniu i ręcznym inicjowaniu instalacji.

Smartfony działające pod kontrolą Androida 7.0 Nougat mają być lepsza platformą dla elektronicznej rozrywki. Dzięki obsłudze standardu Vulkan grafika ma być generowana szybciej i bardziej szczegółowo, zaś miłośnicy Virtual Reality będą mogli korzystać z dopracowanego systemu Daydream (o ile będą dysponować nowym, zgodnym z rozwiązaniem telefonem).

Google pochwalił się też wprowadzeniem 72 nowych emoji, zróżnicowanych pod względem płci oraz etnicznym. Łącznie użytkownicy komunikatorów mają do swojej dyspozycji ponad 1500 różnych obrazków do użycia w konwersacji.

A Wam co najbardziej spodobało się w Androidzie 7.0 Nougat?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google