16.08.2018 12:22

Android nie pozwoli już nagrywać rozmów

Autorzy aplikacji do rejestrowania prowadzonych rozmów telefonicznych zdradzili, że Google zablokował możliwość nagrywania połączeń w Androidzie 9 Pie.

rozmowa na Androidze
foto: YuMaNuMa, CC BY 2.0

W pierwszych wersjach systemu Android możliwość nagrywania prowadzonych rozmów była opcją systemową – Google usunął ją z systemu w wersji 6 Marshmallow. Użytkownicy mogli jednak korzystać z niezależnych aplikacji rejestrujących prowadzone konwersacje.

Taka możliwość zniknie jednak w nowym systemie operacyjnym Google. Wiadomo już oficjalnie, że Android 9 Pie nie będzie współpracować z programami nagrywającymi rozmowy. Jedyną możliwością będzie zrootowanie systemu – ta opcja uniemożliwia jednaj korzystanie z części popularnych aplikacji (na przykład gier), nie będzie więc zapewne cieszyła się zbyt dużą popularnością.

Pogłoski pojawiające się w trakcie prac nad Androidem P sugerowały, że Google opracowuje natywne nagrywanie rozmów przez system. Być może zablokowanie zewnętrznych programów ma sprawić, że to właśnie po domyślną (i pozostającą pod kontrolą Google) opcje sięgną użytkownicy, jeśli zostanie ona w przyszłości udostępniona.

Pojawiają się głosy, że trafi ona do Androida 9.1, szykowanego z myślą o produkowanych przez Gogole smartfonach Pixel 3.

Nagrywanie rozmów w Androidzie zablokowane przez Google

Zablokowanie możliwości nagrywania rozmów to wynik starań o zapewnienie odpowiedniej prywatności klientom sieci komórkowych, które nagrywanie połączeń bez zgody drugiej strony konwersacji uznają za niedopuszczalne.

Wiadomo, że dużą rolę w usunięciu opcji rejestrowania połączeń miały niemieckie telekomy, które najprawdopodobniej zagroziły wstrzymaniem się od sprzedaży smartfonów z Androidem, jeśli dalej będą one oferować tę funkcję.

Google eksperymentował podobno z sygnałem, który miałby być emitowany podczas nagrywanej rozmowy, żeby poinformować o tym fakcie obie strony konwersacji. Specyficzny ton miał być odgrywany co 15 sekund.

Użytkownicy wcześniejszych niż 9 Pie wersji Androida nie stracą możliwości nagrywania rozmów, o ile nie zaktualizują smartfona do nowej odsłony systemu.

Nagrywacie swoje rozmowy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile