15.04.2019 13:07

Aplikacja Ratunek usunięta przez Google za dostęp do danych niezbędnych do ratowania turystów

Z aplikacji Ratunek, pozwalającej na proste wezwanie pomocy w polskich górach, nie skorzystają osoby wyruszające na szczyty ze smartfonami z Androidem. Program nie spełnia nowych wymogów bezpieczeństwa Google. Jeśli ma działać prawidłowo – nie może być z nimi zgodna.

Aplikacja Ratunek
foto: zrzut ekranu

Ratunek wymaga pozwoleń na dostęp do danych lokalizacyjnych oraz możliwości korzystania z funkcji połączeń głosowych oraz wysyłania wiadomości SMS. Dzięki temu ratownicy otrzymują wraz z prośbą o pomoc komplet informacji niezbędnych do szybkiego dotarcia do osoby w niebezpieczeństwie.

Google w trosce o bezpieczeństwo użytkowników smartfonów z Androidem zmienił zasady dotyczące aplikacji, które mogą być umieszczonej w sklepie Google Play, zabraniając wymagania niezbędnych do działania Ratunku pozwoleń.

"

Jest to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, działająca na telefonach z androidem, za pomocą której osoba potrzebująca pomocy może skontaktować się z ratownikami górskimi i w sposób automatyczny przesłać współrzędne geograficzne miejsca z którego jest wzywana pomoc. Aplikacja ta nie chroni przed wypadkiem, ale pozwala w łatwy sposób przesłać informację  o miejscu gdzie pomoc jest potrzebna. "

W rezultacie aplikacja została usunięta z biblioteki – TOPR uspokaja, że wszyscy, którzy zdążyli ją pobrać, mogą z niej w dalszym ciągu korzystać.

aplikacje na smartfona
aplikacje na smartfona
Przeczytaj także UOKiK bierze się za Apple i Google. Urzędowi nie podobają się aplikacje na smartfony

Google usunął ze sklepu Play aplikację Ratunek TOPR-u

To nie pierwszy raz, gdy Ratunek znika ze sklepu Google Play – do identycznego zdarzenia doszło po poprzedniej aktualizacji zasad dla oprogramowania na Androida.

Pomogła interwencja u giganta – program został przywrócony. Do Google trafiła także prośba o stałe wyjęcie Ratunku spod zasad ograniczających dostęp do funkcji komunikacyjnych smartfona, wygląda jednak na to, że nie została ona uwzględniona.

Zobacz także: >> TOP 10 najgłupszych aplikacji na smartfony <<

Internetowy gigant został już powiadomiony o problemie – jest więc szansa, że Ratunek wróci do sklepu Google Play. W międzyczasie rozważane jest oferowanie programu do pobrania i zainstalowania z innych źródeł.

Czy dla aplikacji Ratunek Google powinien zrobić wyjątek?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Google