14.12.2016 10:34

Aplikacja dla kobiet, które chcą być nagie w internecie

Czy walcząc z dyskryminacją można być dyskryminowanym? Twórcy aplikacji Nood, pozwalającej kobietom na minimalistyczne cenzurowanie swoich gołych zdjęć, uważają że tak – program został odrzucony przez Apple i nie pojawi się w App Store.

Aplikacja dla kobiet, które chcą być nagie w internecie
foto: materiały prasowe

Nood to kobieca inicjatywa. Walczące o równe traktowanie w mediach społecznościowych przekonują, że męska i kobieca golizna traktowana jest przez cenzurę całkowicie odmiennie. Nagim ciałom różnych płci nadaje się też skrajnie różne znaczenie.

Przykłady może znaleźć na stronie projektu – można tam między innymi przeczytać, że goły mężczyzna kojarzy się z siłą, podczas gdy kobieta z kruchością i słabością.

Nagie męskie torsy są dumnie prezentowane na zdjęciach pokazujących się na Instagramie czy Facebooku – jeśli fotkę topless zdecyduje się zamieścić kobieta, ujęcie zostanie usunięte, by zapewnić bezpieczeństwo przeglądającym.

Aplikacja Nood ma dać kobietom zaprezentowania się w preferowanym przez siebie zaawansowania negliżu przy jednoczesnym usatysfakcjonowaniu zasad dopuszczania zdjęć do publikacji.

Rozwiązaniem ma być minimalistyczna cenzura nakładana na strategiczne kobiece części ciała, z jednej strony zakrywająca sutki i wzgórki łonowe, z drugiej zaś robiąca to w taki sposób, żeby ingerencja była jak najmniej widoczna.

Efekt można zobaczyć na przykład na tym zdjęciu:

Aktywistki nie omieszkały także zaprezentować, jak powinny wyglądać zdjęcia męskiej golizny, gdyby stosować do nich takie same zasady, jak to fotografii kobiet:

Jak widać, Nood pozwala na ukrywanie golizny nie tylko za stylizowanymi na prawdziwe nakładkami na sutki – aplikacja pozwala także na cenzurowanie, które nie będzie sprawiało wrażenie braku ingerencji w zdjęcie.

Program został odrzucony przez Apple ze względu na „nieodpowiednie treści”.

Popieracie aplikację Nood?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia