21.10.2016 13:20

Aplikacja powie, kiedy dokładnie przyjedzie Wasz autobus

Koniec z niepewnością przystankową – opracowana na potrzeby warszawskiej komunikacji miejskiej aplikacja informuje o dokładnych godzinach przyjazdów autobusów i tramwajów, korzystając z geolokalizacji GPS.

Aplikacja powie, kiedy dokładnie przyjedzie Wasz autobus
foto: materiały prasowe

Odbiorniki odczytujące położenie pojazdu i przekazujące te informacje przez internet są już na wyposażeniu większości kursujących po stolicy autobusów i tramwajów. Miejskie Zakłady Autobusowe postanowiły udostępnić te dane pasażerom.

Aplikacja TramBus, przygotowana przez GenesisMobo, podaje dokładne dane o przyjazdach poszczególnych pojazdów, uwzględniając sytuację na drogach oraz prędkość, z jaką poruszają się poszczególne autobusy i tramwaje.

Z informacji dostępnych w TramBusie można korzystać na kilka różnych sposobów. W widoku mapy pokazywane są najbliższe przystanki, oznakowane jako tramwajowe i autobusowe. Jak przekonuje MZA, korzystanie z programu jest bardzo łatwe:

"

Użytkownik może skorzystać z opcji „lista” – wtedy na ekranie urządzenia wyświetlą się nazwy wszystkich najbliższych przystanków (z kierunkiem dojścia i odległością do nich), kierunki w których jadą pojazdy oraz numery linii autobusowych i tramwajowych. "

Po wybraniu przystanku wyświetlana jest jego dokładna nazwa, kierunek jazdy oraz lista zatrzymujących się na nim linii. Wskazanie jednej z nich owocuje zaprezentowaniem informacji o aktualnym położeniu najbliższego pojazdu oraz czasie jego dotarcia na dany przystanek.

foto: materiały prasowe

Dane o interesującym użytkownika połączeniu można sprawdzać wyszukując go zarówno po numerze linii, jak i przystanku, z którego chce się odjechać:

"

Osoby oczekujące na przystanku mogą również szybko sprawdzić połączenia wybranych linii autobusowych lub tramwajowych wybierając „linie” - „wybierz” lub prześledzić przyjazdy i odjazdy w danych zespołach przystankowych poprzez wybór „przystanki” – „wybierz”. "

Jeśli pojazd nie jest wyposażony w odbiornik GPS, podawany jest czas przyjazdu według obowiązującego rozkładu.

Aplikację TramBus można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play oraz App Store. MZA podkreśla, że program znajduje się wciąż w fazie tworzenia i mogą pojawiać się błędy. Zapowiada też, że informacje o rzeczywistych czasach przejazdu mają być rozszerzone na wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej.

Będziecie sprawdzać, ile spóźniliście się na swój autobus?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia