25.11.2016 09:50

Aplikacja skanuje i wysyła dane do Loterii Paragonowej

Braliście udział w Loterii Paragonowej, ale zniechęciła Was konieczność ręcznego wpisywania danych? Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację, która automatycznie zeskanuje Wasze rachunki.

Aplikacja skanuje i wysyła dane do Loterii Paragonowej
foto: materiały prasowe

Narodowa Loteria Paragonowa powstała, żeby zmniejszyć rozmiary szarej strefy – nierejestrowanego handlu, od którego nie są odwiedzane podatki do budżetu państwa.

Atrakcyjne nagrody – mający szczęście w losowaniu mogą liczyć na komputery, tablety, a nawet samochody – rozdawane w zamian za podzielenie się informacjami z otrzymywanych w sklepie paragonów przyciągnęły do akcji miliony Polaków.

Część z nich jednak szybko się zniechęciła – proces wprowadzania danych jest długi, powolny i męczący. Żeby zarejestrować paragon do udziału w loterii, trzeba wprowadzić ręcznie kilka długich numerów (między innymi NIP sprzedawcy i numer seryjny kasy fiskalnej) – zrobienie tego dla kilkudziesięciu paragonów w miesiącu trwało zbyt długo.

Żeby ułatwić nieco życie osobom chcącym brać udział w loterii Ministerstwo Finansów przygotowało specjalną aplikację, która w sposób zautomatyzowany odczyta i wpisze odpowiednie dane do formularza na podstawie zdjęcia z paragonu.

Ma to znacznie ułatwić i przyspieszyć rejestrację poszczególnych dokumentów – powinno wystarczyć do tego kilka sekund. Należy jednak liczyć się z tym – i widać to po pierwszych ocenach wystawianych aplikacji Narodowej Loterii Paragonowej – że program nie zawsze będzie w stanie prawidłowo rozpoznać wszystkie cyfry (a nawet znaleźć miejsce, w którym znajduje się na wydruku dana wartość), w związku z czym od ręcznego poprawiania lub wpisywania informacji do formularza uciec się po prostu nie da.

Twórcy oprogramowania zapewniają, że narzędzie nie zbiera danych ani zdjęć paragonów.

Aplikacja Loterii Paragonowej dostępna jest za darmo w sklepie Google Play oraz Apple App Store. Można z niej będzie korzystać do 31 marca 2017 roku – oficjalnej daty zakończenia funkcjonowania loterii.

3 miesiące później będzie już można korzystać z dowodu osobistego przez telefon komórkowy – dzięki systemowi mDokumenty nie trzeba będzie pamiętać o braniu wszędzie ze sobą dokumentu tożsamości, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC.

Wygraliście coś w Loterii Paragonowej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Aplikacja dnia