13.09.2018 11:16

Apple nie dołączy już do iPhone'ów przejściówki na minijacka

Apple daje, Apple zabiera – w pudełkach nowych iPhone’ów Xs, Xs Max i Xr oraz świeżo wyprodukowanych iPhone’ach 8 nie znajdzie się już kabelka pozwalającego na podłączenie słuchawek ze złączem minijack. Akcesorium można będzie oczywiście dokupić oddzielnie.

Apple nie dołączy już do iPhone'ów przejściówki na minijacka
foto: frankieleon, CC BY 2.0

Apple pochwaliło się odwagą i ogłosiło zrezygnowanie z oferowania gniazda słuchawkowego 3,5 mm w 2016 roku, pokazując najlepszego wtedy iPhone’a w historii - model 7. Korporacja znalazła się wtedy w ogniu krytyki, a sytuacji nie przepuściła konkurencja, która złośliwie wytykała uciążliwość takiego rozwiązania – właściciele iPhone’ów musieli wybierać, czy chcą słuchać muzyki poprzez przewodowe słuchawki, czy też ładować akumulator w swoim smartfonie.

Koncern, chcąc złagodzić nieco cios posiadaczom dobrych (i drogich) słuchawek z wtyczką minijack, dorzucał do pudełek z telefonami przejściówkę. W 2018 roku, po premierze nowych najlepszych iPhone’ów w historii, czyli modeli Xs, Xs Max i Xr, sytuacja ma się zmienić –jeśli ktoś będzie chciał używać z nowym telefonem starych słuchawek, będzie musiał dokupić sobie kabelek samodzielnie.

Apple nie doda już do iPhone’a przejściowki na minijacka

Akcesorium zniknęło z zawartości pudełek także iPhone’a 8 – wygląda więc na to, że użytkowników smartfonów z logiem jabłka czekają dodatkowe opłaty, jeśli chcą korzystać z pełni możliwości sprzętu. Mogą albo zdecydować się na zakup słuchawek ze złączem Lighting, albo na kupno przejściówki.

Apple najbardziej zadowolone byłoby oczywiście, gdyby klienci porzucili słuchawki przewodowe i przesiedli się na słuchawki AirPods, komunikujące się z telefonami poprzez Bluetoooth.

Wydatek na kabelek z punktu widzenia użytkownika nie będzie na szczęście zbyt duży – akcesorium dostępne jest w sklepie za wyjątkowo umiarkowaną jak na Apple cenę 9 dolarów. Dla producenta ta mała jednostkowa oszczędność przełoży się – o ile nowe iPhone’y będą takim samym hitem, jak jubileuszowy iPhone X – na pokaźne oszczędności (lub zyski, jeśli użytkownicy będą kabelek tłumnie kupować) – Apple sprzedaje ponad 100 mln iPhone’ów rocznie, co przekłada się na dodawanie przelotek o wartości łącznej przekraczającej miliard dolarów.

A Wy jak podłączacie słuchawki do smartfona?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile