11.10.2018 13:08

Apple planuje darmowy dostęp do swoich seriali dla właścicieli iPhone’ów i iPadów

Takiej strategii mało kto się spodziewał – Apple najprawdopodobniej będzie rozdawało dostęp do swojego serwisu VoD właścicielom produkowanych przez siebie sprzętów. Które tworzone seriale miałyby być darmowe – plotki nie zdradzają.

iPhone X
foto: materiały prasowe

Doczekaliśmy się czasów, gdy każdy chce mieć swój własny serwis VoD. Facebook zadebiutował już w Polsce z platformą Watch, FOX Play i National Geographic Play są dostępne w nc+ GO, a za rogiem na debiut w naszym kraju czeka Amazon Prime i YouTube Red.

Prężnie działające Netflix, Showmax i CDA Premium prześcigają się w kuszeniu widzów oryginalnymi serialami – poznaliśmy właśnie obsadę „Wiedźmina” i zobaczyliśmy pierwszy zwiastun „1983”, mogliśmy obejrzeć cały sezon „Rojst”, a już niedługo zadebiutują nowe odcinki „Ucha Prezesa”.

Serwis VoD Apple będzie częściowo darmowy

Serwisy z wideo na żądanie są dziś warte miliardy dolarów – i takie kwoty wydają na tworzenie nowych treści, mających przyciągnąć i utrzymać widzów. W wyścigu bierze udział także Apple, które zapowiedziało między innymi stworzenie serialu „Fundacja” na podstawie cyklu powieści Isaaaca Asimova.

Producent, który znany jest z wyjątkowego cenienia swoich sprzętów, rozważa podobno rozdawanie dostępu do tworzonych przez siebie treści za damo – wystarczy, że będzie się posiadaczem jakiegoś urządzenia Apple, żeby móc oglądać oryginalne serie bez konieczności płacenia.

Korporacja nie zamierza oczywiście lekką ręką rozdawać wszystkiego, co stworzy – bez opłat dostępna będzie tylko część treści (być może na takich samych zasadach, jak działa darmowy Showmax, który pozwala zobaczyć jeden-dwa odcinki za darmo, a za resztę trzeba już płacić), reszta ma być oferowana w odpłatnych kanałach.

Plany Apple zakładają stworzenie zarabiającej usługi – na początku jednak producent zamierza udostępnić za darmo swoje najlepsze treści, które mają przekonać do zakupu pełnego dostępu.

Nowa aplikacja telewizyjna Apple, a razem z nią nowe zasady korzystania z tworzonych przez producenta serialów i programów, zadebiutuje najprawdopodobniej w marcu 2019 roku.

Który serwis VoD oglądasz?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile