18.02.2019 12:16

Apple pozwane za śmierć w pożarze spowodowanym przez iPada

Wdowa po mężu, który zmarł w wyniku poparzeń w pożarze zaprószonym prawdopodobnie przez iPada z wadliwymi akumulatorami domaga się od producenta odszkodowania za śmierć partnera.

iPad
foto: materiały prasowe

Nowoczesne akumulatory potrafią być naprawdę niebezpieczne – elektrolit w ogniwach litowo-jonowych w niesprzyjających warunkach może ulec samozapłonowi, co może być bardzo niebezpieczne dla osób znajdujących się w otoczeniu.

Naukowcy i inżynierowie cały czas poszukują sposobu na zwiększenie pojemności energetycznej – rozwiązania stosowane w popularnych akumulatorach wymagają jednak zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Te mogą być zakłócone przez wadę fabryczną lub nawet niewłaściwe zaprojektowanie ogniw.

Z niebezpieczeństwa, jakie spoczywa w naszych kieszeniach mało kto zdaje sobie jednak sprawę – świadomość zagrożeń próbowała podnieść straż pożarna, która apelowała o zrezygnowania z potencjalnie groźnego nawyku związanego z ładowanie, obecnego w 99% polskich domów.

5 mitów o ładowaniu smartfonów
5 mitów o ładowaniu smartfonów
Przeczytaj także 5 mitów o ładowaniu smartfonów

Mężczyzna zginął w pożarze spowodowanym przez akumuluator iPada

Do tragicznego wydarzenia doszło w lutym 2017 roku. Jak wykazano w wyniku śledztwa, powodem pojawienia się ognia był prawdopodobnie wadliwy akumulator tabletu iPad.

Nie wiadomo, jaką sumę odszkodowania chce uzyskać wdowa – pozew został na razie przedstawiony Apple i badana jest możliwość zawarcia umowy (tak kończy się większość podobnych spraw)

Zobacz także: >> Sklep Apple ewakuowany po wybuchu iPada <<

W tekście dokumentu można wyczytać między innymi o „prostej odpowiedzialności za produkt” i „przedwczesnej śmierci”.

Apple przygląda się sprawie – jeśli dopatrzy się dowodów na to, że pożar zaczął się od akumulatorów iPada, zapewne przystanie na ugodę. Kwota może nie zostać podana do publicznej wiadomości, spodziewać można się milionów dolarów.

Dbacie o akumulatory w swoich urządzeniach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile