24.08.2016 12:39

Błąd konstrukcyjny wykańcza iPhone'y 6 i 6 Plus?

Cieszcie się swoimi iPhone’ami 6 i 6 Plus dopóki możecie – serwisy donoszą o coraz większej liczbie awarii ekranów dotykowych i jako powód wskazują błąd konstrukcyjny. Zgłoszenia tego typu to już 50% wszystkich problemów z tymi modelami telefonów Apple.

Błąd konstrukcyjny wykańcza iPhone'y 6 i 6 Plus?
foto: kadr w wideo

Objawy nadchodzącej awarii łatwo zauważyć – na górze wyświetlacza zaczyna pojawiać się szary, migoczący pasek. Wkrótce potem ekran dotykowy zaczyna odmawiać współpracy, by w końcu przestać całkowicie reagować na działania użytkownika, przez co korzystanie z modelu iPhone 6 i 6 Plus staje się niemożliwe.

Jeśli zobaczycie taki objaw w swoim telefonie i jest on jeszcze na gwarancji – jak najszybciej zgłoście problem. Jego rozwiązanie jest pracochłonne i kosztowne – w ekstremalnych przypadkach konieczna będzie wymiana całego telefonu.

Według przedstawicieli serwisów naprawiających sprzęt Apple w USA, za wspomnienia o tym problemie na forach dyskusyjnych producenta przyznawane są bany – korporacja może nie chcieć, żeby wiadomość o bardzo prawdopodobnej awarii wpłynęła na sprzedaż tej wersji iPhone’a.

Jako źródło problemów zidentyfikowano zmodyfikowany w stosunku do poprzednich modeli iPhone moduł obsługi dotyku. O ile wcześniej elektronika chroniona była przez zakrywający cały moduł metalową płytkę, w modelach iPhone 6 Plus i 6 zdecydowano się na zwykłe oklejenie chipa taśmą ochronną.

Według serwisujących wpłynęło to na wytrzymałość i sztywność konstrukcji całego telefonu (warto przypomnieć sobie bendgate, czyli reakcje na iPhone’y, które potrafiły się wręcz złamać) oraz modułu obsługującego dotyk w szczególności.

Problem nie dotyczy użytkowników modeli iPhone 6s i 6s Plus – różnią się one konstrukcja od swoich poprzedników.

Za każdym razem, gdy właściciel iPhone’a 6 lub 6 Plus powoduje w nim naprężenie (na przykład siada trzymając go w tylnej kieszeni spodni), naraża połączenie układu sterującego z płytą telefonu na uszkodzenie. Uszczerbki najwyraźniej kumulują się z czasem – w pierwszych miesiącach obecności nowych telefonów Apple na rynku kłopoty z ekranem dotykowym były rzadkością, teraz stają się najczęściej zgłaszaną usterką.

Sposobem na chwilowe przywrócenie działania ekranu jest według serwisantów mocne ściśnięcie iPhone’a lub próba jego wygięcia – w taki sposób nie uda się jednak przywrócić do życia telefonów, w których usterka zaszła już za daleko.

Dotknęła Was taka awaria?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple