25.10.2016 14:22

Ceny abonamentu w Polsce wśród najniższych w Europie

Mamy powody do zadowolenia – opłaty abonamentowe za nielimitowane rozmowy i wiadomości wraz z paczką danych naliczane przez operatorów w Polsce są wśród najniższych w Europie. Nasi sąsiedzi płacą nawet 4 razy więcej.

Ceny abonamentu w Polsce wśród najniższych w Europie
foto: materiały prasowe

I nie chodzi wcale o Niemców – jak się okazało, wystarczy przekroczyć granicę z Czechami, żeby cena za abonament „no limit” wzrosła z 30 zł (niecałych 7 euro) do 27,70 euro. Do tego jeszcze trzeba się liczyć z tym, że w kwocie tej zawarty jest limit transferu o połowę niższy niż w Polsce.

Jak wynika z przeanalizowanych przez PwC danych, w najgorszej sytuacji są Węgrzy, którzy za wyceniane u nas na 30 zł usługi muszą płacić 31,90 euro. Tylko trochę drożej niż my płacą Litwini i Łotysze.

Nie tylko płacimy mało za rozmowy, SMS-y i internet, ale także możemy cieszyć się jednym z najszybszych mobilnych przesyłów danych na całym świecie – badania nie kłamią.

foto: PwC

Operatorzy starają się przygotować przepustowość infrastruktury na coraz większe zapotrzebowanie na mobilny przesył danych – jak widać z udostępnionych przez firmy telekomunikacyjne informacji, liczba przetransferowanych gigabajtów zaczęła podwajać się z roku na rok.

foto: PwC

Widać to także po strukturze przychodów operatorów komórkowych – podstawowe usługi, takie jak połączenia głosowe i przesyłanie wiadomości SMS są oferowane w postaci nielimitowanej i stanowią tylko punkt wyjścia do sprzedaży pakietów transmisji danych.

foto: PwC

PwC sprawdziło także, jak zmieniała się nasza siła nabywcza usług telekomunikacyjnych – jak widać, przeciętna dniówka pozwalała w 2015 roku na zakup 8 razy większej liczby minut rozmowy, niż miało to miejsce w 2006 roku.

foto: PwC

A Wy płacicie za telefon więcej czy mniej niż 30 zł?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile