27.10.2016 15:59

Cmentarne nawigacje podprowadzają pod sam grób

Szukanie rzadko odwiedzanych grobów nie musi być problemem - dzięki cmentarnych aplikacjom nawigacyjnym smartfon może doprowadzić nas wprost do miejsc, w którym spoczywają nasi bliscy.

Cmentarne nawigacje podprowadzają pod sam grób
foto: Mariusz, CC BY-SA 3.0

Żeby móc z nich skorzystać, trzeba mieć jednak trochę szczęścia. Nie powstał jeszcze program, który obejmowałby swoim zasięgiem działania wszystkie polskie nekropolie – zdecydowana większość z dostępnych w sklepie Google Play programów potrafi kierować krokami tylko na jednym, wybranym cmentarzu.

Część z programów potrafi prowadzić nie tylko po cmentarzu, pokazując na ekranie marszrutę pod wybrany grób i aktualną pozycję użytkownika (pobieraną z systemu GPS), ale także nawigować podczas jazdy do nekropolii.

Zdarzają się także aplikacje, które chwalą się udostępnianiem rozkładu jazdy dojeżdżającej na cmentarze komunikacji miejskiej – daty aktualizacji, sięgające nierzadko 2-3 lata wstecz, sieją jednak ziarno zwątpienia w przydatność tej funkcji.

Daty udostępnienia najnowszych wersji aplikacji braliśmy pod uwagę przygotowując zestawienie cmentarnych nawigacji. Im więcej czasu minęło od aktualizacji, tym mniej kompletnych danych można się spodziewać.

Cmentarz GPS – 31 października 2017

Najbardziej aktualna aplikacja w naszym zestawieniu jest też najbardziej nietypową – w przeciwieństwie do pozostałych programów nie korzysta ona z bazy danych osób spoczywających na cmentarzu, daje za to możliwość własnoręcznego wpisania lokalizacji (na przykład przez pobranie danych GPS) interesujących nas lokacji.

foto: materiały prasowe

Dzięki temu, gdy już raz odwiedzimy grób bliskiej osoby, następnym razem będzie można do tego miejsca trafić korzystając z podpowiedzi programu.

Cmentarz GPS można pobrać z tego adresu. 

Olsztyńskie Cmentarze - 15 września 2017

Aplikacja pozwala zlokalizować groby na cmentarzach znajdujących się w Olsztynie przy ul. Wadąskiej (Dywity) oraz przy ul. Poprzecznej. Program umożliwia wyszukiwanie kwatery po fragmencie nazwiska (początkowych znakach), może tez pokazać mapę obsługiwanych nekropolii.

foto: materiały prasowe

Olsztyńskie Cmentarze potrafią doprowadzić wprost do odnalezionego grobu, wcześniej oferując wskazówki dojazdu na odpowiedni cmentarz.

Aplikację można pobrać z tego miejsca. 

Cmentarz Koszalin - 18 czerwca 2015

Program pozwala wyszukać dokładne miejsce pochówku osób spoczywających na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Autorzy chwalą się, że udało im się opracować dane o pogrzebach począwszy od 1945 roku.

foto: materiały prasowe

Cmentarz Koszalin potrafi wskazać na mapie drogę, jaką należy przebyć do wyszukanego grobu od jednej z bram nekropolii, pokazując przy tym aktualną pozycję użytkownika. Autorzy podkreślają, że ich dzieło nie wyświetla reklam.

Aplikację można pobrać z tego adresu.

Szczecińskie Cmentarze – 17 czerwca 2015

Ta aplikacja jest bliźniacza do prezentowanego wcześniej Cmentarza Koszalin – tym razem jednak zawiera dane osób pochowanych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Prezentowane są dane sięgające do roku 1945.

foto: materiały prasowe

Oprócz opcji zlokalizowania i doprowadzenia użytkownika wprost do kwatery, w której spoczywa bliska osoba, Szczecińskie Cmentarze oferują także możliwość zapoznania się z opisami nekropolii znajdujących się na terenie tego miasta.

Program można pobrać z tego miejsca.

Następną stronę rozpoczynamy od prawdziwego kombajnu - aplikacji, która nawiguje na cmentarzach 13 polskich miast. 

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile