19.02.2016 15:49

Co zobaczymy na Mobile World Congress 2016?

Targi MWC rozpoczynają się 22 lutego 2016 roku, jednak już dzień wcześniej odbędą się największe premiery flagowych modeli smartfonów. Przygotowaliśmy spis najciekawiej zapowiadających się nowości, które zostaną pokazane w Barcelonie.

Co zobaczymy na Mobile World Congress 2016?
foto: materiały prasowe

Podczas Mobile World Congress najwięksi producenci smartfonów i tabletów starają się zachwycić potencjalnych klientów opracowanymi przez siebie konstrukcjami. Targi MWC stały się dzięki temu mekką dla miłośników nowych technologii. Czy pokładane w targach nadzieje zostaną spełnione?

Alcatel

foto: twitter.com/evleaks

Przez długi czas Alcatel nie kojarzył się ze szczególnie udanymi smartfonami i tabletami, teraz jednak sytuacja może się nieco zmienić. Nie ma co oczekiwać co prawda, że producent pokaże telefon mogący konkurować bezpośrednio z najmocniejszymi konkurantami, Alcatel znalazł jednak inny sposób na to, żeby przyciągnąć uwagę.

Nadchodzące nowe modele producenta, Idol 4S i Idol 4, mają być sprzedawane w pudełkach będących jednocześnie zestawami wirtualnej rzeczywistości.

Google

foto: wikipedia.org / othree, CC BY 2.0

Google to nie tylko Android – korporacja ma w portfolio także inne projekty, które mogą być pokazane podczas MWC 2016. Może to być na przykład modułowy smartfon, w którym użytkownik będzie dobierał i wymieniał podzespoły na takiej samej zasadzie, jak w komputerze klasy PC – tylko łatwiej i szybciej.

Google na pewno nie odkryje wszystkich kart – musi zachować duże premiery na własną imprezę, odbywające się w maju Google I/O, jednak nie przepuści raczej okazji do zrobienia wokół swoich rozwiązań nieco hałasu.

Słowem-kluczem może być tutaj wirtualna rzeczywistość – projekt Google Cardboard spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a ostatnie dni przyniosły wysyp rewelacji na temat gogli VR nie potrzebujących do działania smartfona ani komputera.

HTC

foto: Maurizio Pesce, CC BY 2.0

HTC M10, czyli nowa odsłona flagowego smartfona tajwańskiego producenta, raczej nie pojawi się podczas targów – przynajmniej oficjalnie, gdyż próbki inżynieryjne wpadną być może w ręce kilku ciekawskich szczęśliwców. Premiera telefonu będzie miała miejsce później w 2016 roku (najczęściej wskazywany jest kwiecień).

Na pewno będzie można zobaczyć zestawy Virtual Reality HTC Vive, mniej prawdopodobny (chociaż wskazywany często w plotkach i przeciekach) będzie debiut phabletu Desire T7.

Huawei

foto: weibo.com

Chiński producent wyrasta na jednego z głównych graczy na światowym rynku. Po pierwszych, średnio udanych smartfonach, Huawei prezentuje wydajne i dobrze zaprojektowane telefony, został także wybrany przez Google jako twórca modelu rodziny Nexus.

Na MWC 2016 nie pojawi się raczej model P9, producent podsyca jednak atmosferę obiecując zaprezentować coś „zmieniającego sposób prowadzenia biznesu”. Wszystkie ślady wskazują na mogący pracować zarówno z Windowsem, jak i Androidem sprzęt 2w1 nazwany Matebook.

Hybryda, pozwalające na doczepienie do tabletu klawiatury, może być pokazana już 21 lutego 2016 roku, na konferencji przed oficjalnym rozpoczęciem targów.

LG

foto: imgur.com

LG walczy o pozycję na rynku, prezentując serie ciekawych i cenionych przez użytkowników telefonów. Nowy flagowiec, model G5, może się okazać ciekawszy niż mocno wyczekiwany Samsung Galaxy S7.

Dlaczego? LG G5 ma być wyposażone w dwa ekrany (jeden w formie paska na powiadomienia), opcję nieustannego pokazywania informacji i wiadomości oraz rozwiązanie nazwane przez samych twórców magicznym: modularne wyposażenie rozszerzające możliwości telefonu.

Obok G5 LG pokaże także smartfony rodziny X – możliwe, że to nie koniec szykowanych przez producenta niespodzianek.

Lenovo

foto: materiały prasowe

MWC 2016 to pierwsza duża impreza, na której pojawi się Lenovo po deklaracji wygaszania marki Motorola. Nazwa linii produktowej Moto ma zostać utrzymana – możliwe, że targi staną się okazją do pokazania smartfonów o tej nazwie firmowanych już tylko chińska marką.

Światowej premiery ma się doczekać Lenovo Lemon 3, smartfon potrafiący odegrać z wbudowanych głośników dźwięk przestrzenny dzięki systemowi Dolby Atmos. Telefon jest już sprzedawany w Chinach w cenie wynoszącej około 100 dolarów.

Nokia

Po sprzedaniu Microsoftowi oddziału produkującego smartfony Lumia Nokia zniknęła z rynku urządzeń mobilnych - zmusiły ją do tego warunki zapisane w umowie sprzedaży. Producent będzie obecny na MWC 2016, co otworzyło drogę do spekulacji o wielkim powrocie. I to dosłownie - producent sam określa swoją obecność jako „największą rzecz, jaką zobaczycie".

Według części plotek można spodziewać sie, że Nokia zaprezentuje tablet - bardziej prawdopodobne jest, że Nokia skupi się na promowaniu opracowanej przez siebie kamery VR.

Samsung

O tym, że na Mobile World Congress 2016 (a dokładniej ujmując – na jeden dzień przed, 21. lutego 2016) poznamy nowe, 7. wcielenia modeli serii Samsung Galaxy S według producenta wie nawet lama.

Wyposażone w topowe komponenty telefony mają zapewnić Samsungowi utrzymanie hegemonii na rynku urządzeń mobilnych i sądząc po tym, co udało nam się dowiedzieć do tej pory – może się to udać.

Obok modeli Galaxy S7 i S7 Edge, Samsung pokaże też zapewne nowe propozycje z gatunku elektroniki noszonej oraz pozwoli rzucić okiem na zestaw wirtualnej rzeczywistości. Szansę na debiut ma także specjalna kamera, nagrywająca obraz dookólny 360 stopni.

Sony

foto: materiały prasowe

Sony Z6 zostało pokazane podczas targów IFA 2015, szanse na pokazanie następcy tak szybko wydają się być bardzo małe.

Premiery na pewno będą – Sony zapowiedziało konferencję na 8.30 pierwszego dnia trwania targów. Prawdopodobne wydaje się pokazanie tabletu Xperia Z5 oraz odświeżenie linii Xperia M. Powód do zaciekawienia powinni poczuć także miłośnicy inteligentnych zegarków.

Xiaomi

foto: materiały prasowe

Xiaomi to jeszcze jeden chiński producent, który może zacząć napędzać stracha uznanym markom. Podczas MWC 2016 zaprezentuje model Xiaomi Mi 5 – i patrząc na jego specyfikacje przyznać trzeba, że będzie to interesująca premiera.

Mi 5 ma okazję zostać pierwszy smartfonem, który będzie obsługiwał łączność WiFi z prędkością 7 Gbps. Zbudowany z tych samych komponentów co flagowce Samsunga i LG, ma być jednak od nich o połowę tańszy.

Na wiadomości o jakich nowościach czekacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung lg Google