06.03.2018 13:44

Czy warto wymienić akumulator w starszym iPhonie?

Jak pokazuje filmik z porównaniem szybkości działania iPhone 6S przed i po wymianie akumulatora, dzięki proponowanej przez Apple prostej operacji można odzyskać całkiem sporo życia, które spędziłoby się czekając na załadowanie aplikacji lub treści.

Test szybkości działania iPhone'a przed i po wymianie akumulatora
foto: kadr z wideo

Pogłoski o celowym spowalnianiu przez Apple starszych modeli iPhone’ów krążyły w internecie jako niesprawdzone plotki do czasu, gdy producent przez przypadek oficjalnie się do takich praktyk przyznał.

Jak wszystko, co robi Apple, także i to działania było potraktowane troską o dobro użytkownika, a nie jak wskazywał internet, chęcią zainkasowania pieniędzy za przesiądę na nowszy, lepiej działający sprzęt – a przynajmniej tak tłumaczył koncern.

Według wyjaśnień, akumulatory w starszych modelach wraz z użytkowaniem traciły pojemność oraz możliwość szybkiego oddawania zawartej w nich energii. Żeby zapewnić użytkownikom odpowiedni czas pracy na baterii oraz uchronić ich przed wyłączaniem się i zawieszaniem telefonów z powodu braku możliwości zaspokojenia apetytu na energię, Apple postanowiło zmniejszać wydajność sprzętów.

Wymiana akumulatora w iPhonie – czy to naprawdę działa?

Internet i użytkownicy nie zareagowali na wiadomości o celowym spowalnianiu przez Apple iPhone’ów zbyt pozytywnie. Aby uciszyć pomruki niezadowolenia, uchronić się przed pozwami (co nie do końca się udało) oraz ewentualnymi karami regulatorów rynku, korporacja postanowiła uruchomić program wymiany akumulatorów w starszych iPhone’ach.

Oprogramowanie po wykryciu, że telefon ma znów do swojej dyspozycji komplet mAh miało zdejmować ogranicznik prędkości i sprawiać, że sprzęt zachowywał się jak nowy. Czy rzeczywiście wymiana akumulatorów przynosi taki efekt? Wygląda na to, że tak – oto film przestawiający test prędkości wykonany na dokładni tym samym telefonie przed i po wizytą w serwisie.

Jak widać, odświeżony iPhone 6S zyskał sporo wigoru i wręcz zdeklasował samego siebie z czasów, gdy jechał na starej baterii.

 

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile