25.06.2018 11:26

Facebook pokaże, ile czasu dziennie się w nim spędza

Szczęśliwi co prawda czasu nie liczą, Facebook jednak – na wszelki wypadek – chce uzmysłowić swoim użytkownikom, ile godzin dziennie przeznaczają na wirtualne przebywanie ze znajomymi. Nowa funkcja, „Your Time On Facebook”, jest w fazie testów i czeka na wdrożenie.

Facebook
foot: Stock Catalog, CC BY 2.0

To dziwne – Facebook, który żyje z pokazywania użytkownikom reklam, mówi nagle, że c za dużo, to niezdrowo. I na dodatek nie jest w tym odosobniony – podobne narzędzia, mające zniechęcać ludzi do zbyt długiego korzystania z danej usługi, zapowiedziały wcześniej Google i Apple.

Niespodzianką jest, że taka decyzja może być uzasadniona z biznesowego punktu widzenia – jak wynika z raportu finansowego Facebooka za czwarty kwartał 2017, portal społecznościowy osiągnął rekordowe przychody mimo tego, że średni czas spędzany w serwisie przez użytkowniku wyraźnie zmalał.

Nie bez znaczenia jest także zapewne wprowadzania opłat za część funkcji oferowanych przez Facebooka – na przykład za grupy zamknięte. Prowadzące je osoby mogą wyznaczyć miesięczny abonament za dostęp w wysokości 90 zł. Za sztukę.

Licznik czasu spędzanego na Facebooku

Funkcja „Your Time On Facebook”, z założenia mające pomóc w zarządzaniu czasem użytkownika, została odkryta przypadkiem.

Zapytany o nowość Facebook postanowił wykazać się szczerością:

"

Nieustannie pracujemy nad nowymi sposobami upewniania się, że czas jaki użytkownicy poświęcają Facebookowi jest czasem dobrze spędzonym. "

Z analizy odkrytego kodu wynika, że aplikacja ma pokazywać statystyki danego dnia oraz podsumowanie tygodniowe - można będzie także ustawiać alarm, który przypomni o przekraczaniu dziennego limitu przebywania na Facebooku.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe narzędzie zostanie oficjalnie udostępnione.

Będziecie korzystać z nowej opcji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile