26.04.2019 15:00

Google Photos zrobi kopię twoich animowanych zdjęć… jeśli masz Samsunga

Jeśli lubicie dostępne od modelu Galaxy S7 animowane zdjęcia, spodoba wam się fakt, że od teraz będziecie mogli zrobić ich kopię w Google Photos.

samsung
foto: slickr/com / CC0

Zdjęcia animowane zostały spopularyzowane przez zaprezentowanego w 2015 roku iPhone’a 6S. Niecały rok później, funkcja pojawiła się też we flagowcach Samsunga. Począwszy od S7, wszystkie flagowce koreańskiej marki mają funkcję tworzenia ruchomych zdjęć. Oprócz standardowego, statycznego obrazu tworzone jest również 3-sekundowe wideo momentu, który ma miejsce tuż przed wciśnięciem spustu migawki.

hadker
hadker
Przeczytaj także Przez lukę w Google Chrome hakerzy wykradali dane. Każdy smartfon z Androidem jest zagrożony

Odpowiedź Google na Live Photos

Google zaprezentowało również własną wersję Live Photos - Motion Stills (Ruchome Zdjęcia). Aplikacja początkowo zadebiutowała jako aplikacja na iPhone, ale w 2017 roku doczekała się również swojej wersji na Androida.

Zasadniczo Ruchome Zdjęcia są po prostu alternatywną aplikacją aparatu, pozwalającą na zapisywanie GIF-ów. W podstawowym trybie wciskamy przycisk migawki, a aparat nagrywa krótkie wideo, razem z dźwiękiem. Jednak najważniejszą funkcją Motion Stills jest jednak zaawansowany algorytm stabilizacji. Wynikowe GIF-y mają stałe, nieruchome tło, nawet jeśli smartfona trzymaliśmy niezbyt stabilnie.

Samsung Galaxy S10+
Samsung Galaxy S10+
Przeczytaj także Samsung Galaxy S10+ - obraz bogactwa i radości [TEST]

Ruchome zdjęcia od Samsunga teraz również w chmurze Google

Również Samsung, począwszy od modelu S7 wyposaża swoje flagowce w funkcję wykonywania animowanych zdjęć - Motion Photos. Sens korzystania z tej funkcji miał jednak ograniczony sens, jako że przy każdej przesiadce na nowy telefon animacje zapisane razem ze zdjęciami znikały. A przynajmniej tak to wyglądało do tej pory, bo najwidoczniej Google wziął się za współpracę z producentami sprzętu na tym polu.

Użytkownicy smartfonów Galaxy S9 oraz Galaxy S10 donoszą na reddicie, że aplikacja Zdjęcia Google podczas tworzenia kopii zapasowej zaczęła wysyłać w chmurę także dograne animacje. W dodatku algorytmy Google'a dokładnie je stabilizują.

Live Photos na iPhone przyjęło się bardzo dobrze m.in. przez możliwość udostępniania ich między użytkownikami sprzętu Apple. Tworzenie kopii zapasowej Motion Photos w Zdjęciach Google to pierwszy znak, że funkcja może się również rozpowszechnić pośród użytkowników Androida.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Mobile