21.03.2017 11:37

Google odszuka miejsce zaparkowania samochodu

Na wielopoziomowych parkingach miejskiej dżungli łatwo jest się zagubić, dlatego też Google przygotowało w swoich mapach nową opcję, pozwalającą udać się na safari w poszukiwaniu swojego samochodu.

Google odszuka miejsce zaparkowania samochodu
foto: materiały prasowe

Ta opcja może się przydać szczególnie na nowych, obcych parkingach – zamiast zapamiętywać oznaczenia i charakterystyczne punkty mijane podczas oddalania się od auta, wystarczy sięgnąć po smartfona i uruchomić aplikację Google Maps.

Po ustaleniu położenia via GPS lub wskazania miejsca na mapie ręcznie wystarczy skorzystać z opcji zapamiętania pozycji samochodu, żeby w drodze powrotnej nawigacja doprowadziła nas pod same drzwi. Funkcja zapisu położenia aktywowana jest po kliknięciu na niebieski wskaźnik lokacji.

Nie jest to jedyna nowa opcja, jaka może pomóc nam odnaleźć zaparkowane auto – w opcjach można wpisać na przykład kondygnację, na którym został pozostawiony samochód, a nawet wprowadzić czas, na jaki miejsce parkingowe zostało wykupione – Mapy podpowiedzą wtedy, że czas wracać, żeby uniknąć kary.

Dla wzrokowców przygotowano możliwość zrobienia fotki - nie sugerowano w żaden sposób, czy ma oba pomagać w odnalezieniu lokalizacji, czy też w rozpoznaniu, do którego samochodu ma się wsiadać (takie zastosowanie może spodobać się osobom jeżdżącym dużo wypożyczanymi samochodami).

Wcześniej Google eksperymentowało z automatycznym zapisywaniem miejsca zaparkowania samochodu przez asystenta Google Now – okazało się jednak, że poleganie tylko i wyłącznie na pozycji GPS nie sprawdzało się na wielopoziomowych parkingach, gdzie sygnał z satelit nie docierał.

Z opcji zapisywania lokalizacji zaparkowanego samochodu mogą korzystać użytkownicy aplikacji Google Maps w wersji v9.49 na Androida. Właściciele iPhone’ów muszą na tę opcję jeszcze zaczekać.

Odnajdywanie parkingu to nie jedyna ciekawa funkcja wprowadzona przez Google do map – program potrafi także doprowadzić do publicznej toalety. W Japonii rozwinięto ten pomysł o krok dalej – lokalna aplikacja pokazuje, który przybytek jest obecnie wolny i nawet potrafi automatycznie wezwać pomocy, jeśli ktoś będzie zbyt długo podchodził do zrealizowania swojej potrzeby.

Gdzie zaparkowaliście samochód?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile